Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Организаторите на пазари бараат да се укине законот за трговија на зелените пазари. Велат дека овој закон за пазарџиите наметнува давачки кои ги нема во ...
| | веќе видена | слични

Од 1-ви јануари в година ќе бидат ослободени од плаќање акциза доколку произведуваат до 2 500 литри годишно. Министерството за земјоделство подготвува мерки за ...
| | веќе видена | слични

Спорниот закон за зелени пазари нема да се примени, уверува министерот за економија Крешник Бектеши. Тој вели дека одложувањето на примената значи дека Владата ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Ново законско решение се подготвува за работењето на пазарите. Владата, односно Министерството за економија работи на решение заедно со претставници на сите ...
| | веќе видена | слични

Одложениот Законот за трговија во зелените пазари нема да се примени. Министерството за економија во соработка со претставници на стопанските комори ќе ...
| | веќе видена | слични

Групација за пазарите, во рамките на Стопанската комора на Македонија, алармира дека останува многу малку време до примена на Законот за трговија на зелените ...
| | веќе видена | слични

Ова го најави министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција одговорајќи на новинарско прашање. Според него, се одложува законското ...
| | веќе видена | слични

Целосно укинување на законот за пазари. Со исто барање настапуваат и организаторите на пазари и пазарџиите. Овој закон на почетокот на годината ги дигна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За две години вработените во основното, средното и во високото образование се изборија за трето покачување на платите со кое на нивните сметки за два месеца ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Вчера во 14.30 часот на ул.„Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл „Арора“, управуван од З.Д.(47) од Штип, удрил во паркирано патничко моторно возило „тојота јарис“, со ...
сите 235 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откри дека на изборните листи за предвремените парламентарни избори во април ќе ги предводат лица кои до сега не ...
сите 75 | | | веќе видена

Потпретседателката на Сенатот, педесет и двегодишна конзервативка Жанин Анез, стапи на претседателската позиција  откако од функцијата претседател вчера по ...
сите 224 | | | веќе видена

Отсуството на воодушевувањето, за почеток, не се состои од земјите-промотори на идејата, туку од нивните недостатоци (на капацитет во) економијата и владеењето ...
сите 258 | | | веќе видена

 Ако верувате дека љубовта е запишана во ѕвездите и хороскопскиот знак има големо влијание врз успешноста на врските, тогаш овој хороскоп ќе ви даде прецизен ...
сите 138 | | | веќе видена

На 5 месеци пред одржувањето на предвремените парламентарни избори Владата донела одлука за субвенционирање на печатени медиуми. На предлог на министерот без ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: