Скопје ќе испрати 25.000 евра за Хаити

Градот Скопје, како Град на солидарноста, ќе одвои 1,5 милиони денари односно 25.000 евра парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што го погоди главниот град на Хаити, Порт о Пренс. Во меѓувреме, Секторот за социјални работи во координација со Црвениот крст на Македонија и со компаниите ќе ги разгледува можностите за испраќање на материјална и помош во лекови. Ова вчера го најави скопскиот градоначалник Коце Трајановски кој информираше дека оваа одлука ќе треба да ја поддржи и Советот на Град Скопје на првата седница која ќе се одржи на 28 јануари годинава. - Градот Скопје длабоко сочувствува со жителите на карипската држава Хаити, по земјотресот што однесе илјадници животи и предизвика непресметлива материјална штета. Освен понудената парична помош, во соработка со Црвениот Крст на Македонија ние и понатаму ќе ја следиме состојбата на Хаити и доколку е потребно ќе понудиме дополнителна материјална помош - изјави градоначалникот Трајановски. Можноста дали и каква помош би можела Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со поплавите во Република Албанија, со кои е зафатено населението од регионот на Скадар и Лежа, Црвениот крст на Република Македонија упатува Апел за помош на граѓаните, организациите, компаниите и сите оние кои сакаат да се вклучат и да ја искажат својата солидарност. Тие можат да донираат средства во Фондот на солидарноста на жиро сметката: 300 000 001 327 966, даночен број: 403 098 427 1 620 АД Комерцијална банка со назнака помош за настраданото население од Република Албанија или да донирате по 100 денари на телефонските броеви: 070/075/077 143-400. Црвениот крст на РМ се приклучува кон апелот објавен од страна на мегународната федерација на црвениот крст и црвената полумесечина за помош на настраданото население од катастрофалниот земјотрес што го погоди Хаити. Средствата за овој апел можат да се уплатат на жиро сметката на Фондот на солидарноста 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД комерцијална банка со назнака помош за настраданото население од катастрофалниот земјотрес во Хаити ...
| | веќе видена | слични

Ниту македонската мисија во ООН ниту Конзулатот во Њујорк до вчера попладне немаа информации за присуство на македонските државјани на островската држава Хаити Во Министерството за надворешни работи велат дека не знаат дали воопшто имало Македонци на Хаити, ниту во приватна режија, ниту како членови на тамошната мисија на ООН. На новинарско прашање дали ќе се испраќа помош за настраданите во Хаити, вчера премиерот Никола Груевски рече дека Македонија секогаш помагала, а така ќе биде и во овој случај, но за количеството и за формата на помошта Владата ќе одлучела на седница во текот на идната недела. Градот Скопје ќе донира 25 илјади евра парична помош по катастрофалниот земјотрес што завчеравечер го потресе Порт-о-Пренс, главниот град на Хаити. - Сочувствуваме со жителите на карипската држава и, како град на солидарноста, од буџетот ќе одвоиме одредена парична помош. Ќе ја следиме состојбата на Хаити и, ако е потребно, ќе понудиме и дополнителна помош - објасни градоначалникот Коце Трајановски.
| | веќе видена | слични

- Град Скопје длабоко сочувствува со жителите на карипската држава Хаити, по земјотресот што однесе илјадници животи и предизвика непресметлива материјална штета. Освен понудената парична помош, во соработка со Црвениот Крст на Македонија ние и понатаму ќе ја следиме состојбата на Хаити и доколку е потребно ќе понудиме дополнителна материјална помош, изјави скопскиот градоначалник, Коце Трајановски. Град Скопје досега помогна и со 1,5 милиони денари по цунамито во Индонезија и со 1,8 милиони денари по земјотресот во Сечуан, Кина.
| | веќе видена | слични

Меѓународниот комитет на Црвениот крст отвори интернет страна за помош на жителите на Хаити да стапат во контакт со членовите на семејства, раздвоени по катастрофалниот земјотрес. Целта на оваа интернет страна е да го забрза процесот на поврзување на разделените членови на семејствата во кризната ситуација, информираат од Црвениот крст. „Во оваа фаза, на оваа страна луѓето од Хаити и странство ќе можат да регистрираат имиња на членови од семејството со кои сакаат да стапат во контакт. Одговорите на прашањата ќе се појавуваат на страната како што пристигнуваат“, вели претставник на Црвениот Крст. На страната icrc familylinks веќе се регистрирани неколку стотина имиња на жители од карипската земја. На Хаити комуникациите се речиси во прекин по катастрофалниот земјотрес, во кој се стравува дека настрадале од 50.000 до 100.000 жители.
| | веќе видена | слични

Останато

Натпреварот од второто коло на Европското првенство го одиграа екипите на Шпанија и Австрија, а победа запишаа Шпанците со 30:26. Шпанија беше апсолутен ...
сите 462 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 263 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 205 | | | веќе видена

Видеосервисот за стриминг „Нетфликс“ ќе има уште една можност на доделувањето на „Оскарите“ да им ја земе главната награда на традиционалните холивудски ...
сите 163 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје ќе испрати 25.000 евра за Хаити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: