Ангел Димитров: Што со заедничкото минато ако има предвремени во Македонија?

Апсолутно е сигурно дека внатрешните политички тензии во Република Северна Македонија ќе се зголемат откако земјата не доби покана за почеток на разговорите за ...
| | веќе видена | слични

Tреба да има одреден одговор на бугарските барања посебно за прашањата на јазикот и на етничкиот идентитет, вели историчарот Петар Тодоров, кој е член на ...
| | веќе видена | слични

Во бугарските учебници има многу проблематични делови во тоа како се градат претставите за соседните народи, вклучувајќи го тука и македонскиот народ,,вели ...
| | веќе видена | слични

Треба да има одреден одговор на тие барања кои се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, особено прашањата на ...
| | веќе видена | слични

Господине Тодоров, што има во бугарските учебници, треба ли и тие да се менуваат? Да, точно. Значи, учебниците во Македонија, во Бугарија, во сите земји од ...
| | веќе видена | слични

На условите, кои официјална Софија и ги испорача на Македонија доколку сака да го продолжи европскиот пат, треба да гледате рационално и посмирено. Она што е ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на заедничката бугарско македонска меѓувладина комисија за историски прашања Наум Кајчев денеска во Скопје, изјави дека одлуката на Брисел не ...
| | веќе видена | слични

Прашањето за Гоце Делчев, бугарската државна декларација во која се поставуваат конкретни барања за земјава, но и новиот развој со датумот за Европската унија ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот на Комисијата за историски и образовни работи меѓу Бугарија и Македонија, проф. Ангел Димитров, коментираше за БНТ дека одлуката за одржување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 148 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев денеска сведочи во Кривичниот суд во Скопје како сведок на Обвинителството за случајот „Рекет“, во кој се обвинети поранешната ...
сите 412 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 413 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена

„Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ има неподмирен долг од 400 илјади евра за претседателската кампања на Гордана Силјановска и затворена сметка од која долгот не може да ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангел Димитров: Што со заедничкото минато ако има предвремени во Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: