Македонија е на ангендата на Мадрид

2 копии

Би било погрешно за вас да мислите дека Шпанија не и дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден. Прашањето за отворање на преговорите за членство ќе биде на агендата и ќе се навратиме на него за време на шпанското претседателство, рече шпанската амбасадорка во земјава Де Лара Интегрирањето на Западниот Балкан во Европската унија е еден од приоритетите на официјален Мадрид, а тука е и Македонија, рече шпанската в.д. амбасадорка Марија Анхелес Гарсија де Лара претставувајќи на што ќе се осврне нејзината земја во првата половина на годинава додека претседава со ЕУ. Во оваа прилика таа со објаснување дека Шпанија на гледа на регионот низ призмата на Белград, според неа важно е да се спроведат реформите. Факт е дека Македонија има исполнето најголем дел од реформите, укажа Де Лара -Би било погрешно за вас да мислите дека Шпанија не и дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден. Прашањето за отворање на преговорите за членство ќе биде на агендата и ќе се навратиме на него за ...
| | веќе видена | слични

Би било погрешно да мислите дека Шпанија не и дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден, рече в.д. амбасадорката на Шпанија Марија Анхелес Гарсија де Лара Таа во обраќањето пред собраниската комисија за европски прашања ги претстави приоритети на нејзината земја како актуелен претседавач со ЕУ, при што нагласи дека прашањето за отворање на преговорите за членство ќе биде на агендата и ќе се навратиме на него за време на шпанското претседателство. Таа истакна дека Мадрид ја поддржува евроинтеграцијата на Западен Балкан, посочувајќи дека кај Шпанија не може да се најде замор од проширувањето. - Проширувањето на ЕУ ќе се прави преку учинокот, а учинокот на Македонија изминатата година е екстремно успешен - рече де Лара. Таа го најави и Самитот на ЕУ со земјите од Западен Балкан, кој треба да се одржи во мај 2010 година во Сараево на кој ќе учествуваат министри за надворешни работи. На Самитот треба да се одговори кои се предизвиците на земјите од регионот во однос на нивната европска ...
| | веќе видена | слични

Шпанија е европски ориентирана и ќе работи на проширувањето на Унијата во наредните шест месеци, а Македонија е многу важна за нас, и ќе работиме на можноста за доделување датум за преговори, се обиде да убеди дека проширувањето е приоритет за шпанското претседателство вршителот на должноста амбасадор на Шпанија во Македонија Марија Анхелес Гарсија де Лара. Сепак, таа вчера и пред пратениците од Комисијата за европски прашања и пред новинарите мораше да објаснува дека Шпанија за време на шестмесечното претседавање со ЕУ нема да гледа на Западен Балкан низ призмата на Белград и оти ќе ги охрабрува Македонија и Грција да најдат решение."Би било погрешно да мислите дека Шпанија не $ дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден. Морам веднаш да разјаснам дека Шпанија во ниту еден случај нема да го гледа Западен Балкан низ призмата на Белград", беше одговорот на Де Лара на прашањето на пратеникот Андреј Жерновски за тоа дека Србија е прв приоритет на Шпанија што се однесува до проширувањето.За ...
| | веќе видена | слични

Игор ЧавескиШпанија нема да посредува меѓу Македонија и Грција во спорот за името, но ги охрабрува двете страни да најдат заеднички прифатливо решение, рече вчера Марија Анхелес де Лара, шпанска амбасадорка во земјава, за време на вчерашното претставување на приоритетите на шпанското претседателство со ЕУ, кое почна на први јануари. Според неа, погрешен е впечатокот што се создаде дека Шпанија за време на нејзиното претседавање со ЕУ ќе ја фаворизира Србија на сметка на Македонија. Официјален Мадрид нема да го гледа проширувањето на западниот Балкан низ призмата на Белград и секоја земја ќе биде оценувана според реформите што ги има направено. - Македонија не е во иста лига со Србија, Албанија и со Црна Гора бидејќи овие земји се уште го немаат кандидатскиот статус. Во однос на проширувањето, фокусот ќе биде на постигнатото. Ефикасноста на земјава изминатава година беше екстремно успешен - изјави Де Лара. Според неа, апсурдно е да се смета дека кај Шпанија постои замор од проширување бидејќи таа не е основач ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија е на ангендата на Мадрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: