ИФЦ мост за привлекување на странски инвестиции!

Најпрво ИФЦ треба да го привлече идниот инвеститор на Чебрен и Галиште, проект што е поголем од двете заедно најголеми приватизации во земјава -Телекомот и ЕСМ Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) со стручни консултации ќе и помага на македонската влада во привлекувањето на странски инвестиции. ИФЦ ќе советува како да се привлече идниот инвеститор што треба да ги гради големите хидроцентрали Чебрен и Галиште, проект што е поголем од двете заедно најголеми приватизации во земјава - на Телекомот и на ЕСМ. Според проценките на енергетските експерти изградбата на Чебрен и Галиште ќе достигне вредност поголема од 600 милиони евра. Владимир Пешевски, вицепремиерот за економски прашања, вчера изјави дека владиниот договор со ИФЦ следува по интензивните разговори на Владата со Меѓународната финасиска корпорација. Пешевски вели дека се работи за прв конкретен договор врз основа на кој ќе се соработува во реализација на проектот што ќе биде по моделот на јавно приватно пратнерство. -Одбравме партнер кој со ...
| | веќе видена | слични

Рада И. МаневскаВладата фрла огромна сума пари за ангажирање странски консултантски куќи и експерти за подготовка на тендери и студии за големи инвестициски проекти, наместо да инвестира во остручување на администрацијата и да го користи домашното експертско искуство и знаење. Определбата дека странците секогаш ќе подготват подобар проект или тендер, не секогаш ги дава очекуваните резултати, зашто анализите на домашните состојби, многу подобро и за помалку пари би ги направиле домашни експерти, велат познавачите. Само за консултантските услуги на меѓународната финансиска корпорација, ИФЦ, која треба да ги открие недостатоците на тендерот за хидроелектраните „ Чебрен“ и „Галиште“, државава треба да плати 100.000 или 20 отсто од вкупните трошоци. - Состојбата само го потврдува фактот дека владата нема капацитет за подготовка на успешна тендерска документација, бидејќи располага со нестручна партизирана администрација. Но, погрешна е определбата исклучиво странски консултанти да ги исправаат грешките - вели ...
| | веќе видена | слични

Сто илјади евра плаќа државата за странските генијалци кои ќе ни кажат како во иднина да не пропаднат тендерите „Чебрен“ и „Галиште“ и како да доаѓаат повеќе инвестиции. Ангажманот го доби меѓународната финансиска корпорација - ИФЦ од чии економски зналци се очекува да подготват издржан тендер за познатите хидроелектрани што нема да доживее фијаско. Во последниве две години најмалку седум обиди за енергетски тендери, меѓу нив за „Чебрен“ и за „Галиште“, завршија неуспешно или се претворија во бескрајни процедури. Нема конкретно објаснување зошто не се потпишаа договорите со потенцијалните инвеститори.Неприфатливите понуди и неповолните цени и услови за извршување на договорот од реалните на пазарот беа најчести причини со кои се бранеше поништувањето. Експертите во пропаднатите тендери препознаваат матни зделки, темпиран бизнис, дебели провизии.„Ова е суперсериозен проект и ние така настапуваме - суперсериозно. Нашиот трошок од 100.000 евра не е голем. Консултантските услуги за вакви проекти чинат од 500.000 ...
| | веќе видена | слични

Неуспехот со тендерите за „Чебрен“ и за „Галиште“, а и за четирите загубари, Владата ќе ја чини 800 илјади евра Маја ТомиќБавна и недоволно обучена администрација која нема познавање за работа според европски и светски норми, слабата обученост и екипираност на домашните консултантски куќи и, исто така, нивно непознавање на светските трендови и стандарди кога станува збор за подготовка на тендерска документација со која треба да се излезе во меѓународната јавност и да се привлече странски инвеститор. Ова се, генерално, слабите точки во државата, поради што во изминатите години се дадени прво значителни пари при подготовката и објавувањето на тендерите во странскиот печат, а второ, изгубено е и скапоцено време, бидејќи тендерите завршиле неуспешно, односно не донеле инвеститори. И така, сега кога власта се најде во тесно, реши да ја менува тактиката за да искешира значителна сума пари. Односно, да ангажира странски консултанти што ќе помогнат во тендерите за продажба. Најсвеж е примерот со ХЕЦ „Чебрен“ и ...
| | веќе видена | слични

За советодавните услуги на Владата на ИФЦ ќе и плати 100.000 евра, додека вкупната вредност на инвестицијата се проценува на близу 600 милиони евра По четири неуспешни тендери за привлекување странски инвеститори за изградба на термоцентралите „Чебрен“ и „Галиште“, Владата реши да побара странска помош и потпиша договор со Меѓународната финансиска корпорација ИФЦ за реализација на овој мегапроект. Договорот предвидува анализа на постојната тендерска документација, предлог за нејзино подобрување и во втората фаза на подготовка на тендерот, длабинска анализа на структурирање на тендерот и негова имплементација, сé до конечното склучување на договорот. За овие услуги Владата ќе плати 100.000 евра, додека вкупната вредност на инвестицијата, со реализација на проектот, се проценува на околу 600 милиони евра. - Предвидено е советодавните услуги да се наплаќаат по принципот „наплата по трошковна основа“ и без профит во збирните трошоци. Учеството на Македонија во збирните трошоци е 20 отсто, или околу 100 илјади ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната финансиска корпорација ИФЦ, која е дел од Светска банка, ќе и помага на Владата во привлекување инвеститори за реализација на проектот за изградба на хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“. За таа намена, како што информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, Владата и ИФЦ на 30 декември минатата година потпишаа договор како основа за добивање советодавни услуги од ИФЦ, како и договор за советодавни услуги за веќе распишаниот јавен повик за „Чебрен“ и за „Галиште“. Министерот за економија, Фатмир Бесими, појасни дека ИФЦ како главен советник ќе и помогне на Владата во спроведувањето јавна и отворена тендерска процедура за јавниот оглас чијашто прва фаза, односно претквалификации, треба да заврши до 31 март годинава. Во моментов, како што посочи, се реализира фазата на подигање тендерска документација и досега интерес појавиле реномираните европски енергетски компании ЕНЕЛ од Италија, РВЕ од Германија и Вербунд од Австрија. - Советодавниот проект ќе се спроведе во две фази. Во првата фаза ќе се ...
| | веќе видена | слични

По четири неуспешни обиди, сега Владата ја најми корпорацијата ИФЦ, која ќе презеде 80 проценти од трошоците доколку пропаднат преговорите. Овој супер сериозен проект, како што го нарекоа од владата, е најголем досега, а неговата вредност е поголема и од двете остварени трансакции при продажбата на ЕСМ и Телеком. И покрај нагласената потреба за инвестирање во производни енергетски капацитети кај нас изградба на нов нема да стартува најмалку уште една година. Според министерот Бесими до јуни со помош на консултантите ќе се подготвувала документацијата, за наредните шест месеци да бидат резервирани за преговори. На крајот од годината можеби и ќе биде потпишан договор со една од засега трите заинтересирани компании.
| | веќе видена | слични

Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) ќе и' помага на македонската Влада да најде поволни инвеститори за двата проекта од енергетскиот сектор, изградба на хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“, откако четири конкурси за овие проекти беа неуспешни.ИФЦ, која е дел од Светска банка, треба да направи анализа и да ја подобри тендерската документација за хидроцентралите „Чебрен“ и „Галиште“ преку преговори со заинтересираните компании. Ова е содржано во договорот за трансакциско-консултантски услуги што Владата го потпиша со Меѓународната финансиска корпорација.- ИФЦ ќе ја има улогата на посредник меѓу Владата и компаниите што се пријавиле на тендерот за изградба на хидроцентралите - рече вицепремиерот за економија Владимир Пешевски.Тој додаде дека проектот е еден од посериозните и по обем, односно ги надминува и двете најголеми приватизации во државата, онаа на Телеком и на ЕВН.Претставникот на ИФЦ, Џовани Даниеле, истакна дека ова е многу сериозен договор и има цел да се прецизираат сите аспекти на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИФЦ мост за привлекување на странски инвестиции!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: