Барселона блокирана поради протестите, откажани летови, затворена границата со Франција


Барселона и цела североисточна Каталонија се блокирани поради штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест поради пресудата на каталонските ...
| | веќе видена | слични
2 копии
7 копии

Демонстрантите во Хонг Конг вечер планираат да одржат собир со кој ќе покажат солидарност со учесниците на протестите во Каталонија. Каталонците излегоа на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, изјави дека каталонските сепаратисти, кои планираат во регионалниот Парламент да усвојат декларација за самоопределување ќе ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Парламентот на Хонг Конг денеска формално го повлече спорниот предлог закон со кој се овозможуваше екстрадиција во Кина, но тоа најверојатно нема да ги прекине ...
| | веќе видена | слични

Учесниците во протестите наведуваат дека имаат „пет барања, не еден помалку“, што значи дека одлуката на Парламентот не значи ништо. Лидерката Кери Лам повеќе ...
| | веќе видена | слични
6 копии
7 копии

Каталонските партии договорија Декларација за незавиност на Каталонија. Три партии кои заедно имаат мнозинство од 70 пратеници од вкупно 135 во регионалниот ...
| | веќе видена | слични

Уште еден обид за извојување на независност на Каталонија од Шпанија. Договорена e нова декларација за независност на покраината. Партиите „Заедно за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека зголемувањето на платите во основното и средното образование е лага бидејќи ...
сите 187 | | | веќе видена

Вчера во 14.30 часот на ул.„Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл „Арора“, управуван од З.Д.(47) од Штип, удрил во паркирано патничко моторно возило „тојота јарис“, со ...
сите 182 | | | веќе видена

Потпретседателката на Сенатот, педесет и двегодишна конзервативка Жанин Анез, стапи на претседателската позиција  откако од функцијата претседател вчера по ...
сите 226 | | | веќе видена

Предлог законот за јавни собири што денеска беше на дневен ред на владина седница е повлечен поради ракциите на граѓаните. Премиерот Зоран Заев одговорајќи на ...
сите 71 | | | веќе видена

Отсуството на воодушевувањето, за почеток, не се состои од земјите-промотори на идејата, туку од нивните недостатоци (на капацитет во) економијата и владеењето ...
сите 364 | | | веќе видена

На 5 месеци пред одржувањето на предвремените парламентарни избори Владата донела одлука за субвенционирање на печатени медиуми. На предлог на министерот без ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона блокирана поради протестите, откажани летови, затворена границата со Франција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: