Зголемени тензиите меѓу Курдите и Турците во Данска поради турската интервенција во Сирија


Данска, каде и претходно имаше насилни судири меѓу Турците и Курдите, се подготвува за нови тензии, пренесува „Копенхаген пост“. Според Дениз Серинџи, новинар ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека турската офанзива и моменталното примирје во североисточна Сирија покажуваат дека е ...
| | веќе видена | слични

Индекс – ЗагребВо Турција тие се прогонувани како терористи. Во Ирак беа жртви на геноцидот извршен од Садам. Во Сирија тешко се одбранија од Исламската ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го тужеше францускиот неделник „Поен“ (Le Point) за навреда на шеф на држава бидејќи во еден текст навел дека Ердоган ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Германската министерка за одбрана предлага „безбедносна зона“ во северна Сирија контролирана од меѓународни сили. Но слични зони и сини шлемови не спречија ...
| | веќе видена | слични

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер во четврокот во НАТО го претстави својот предлог за воспостаување безбедна зона во северна Сирија, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повторно им се закани на европските земјидека ќе ги отвори границите и ќе ги пушти сириските бегалци да тргнат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Кога пандемијата со коронавирусот е во полн налет, бројот на инфицирани расте, болничките капацитети се полнат, а здравствените работници се преморени, важно ...
сите 367 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе се изгради нова куќа што е можно поскоро за секој граѓанин чиј дом е уништен во земјотресот.На конгресот ...
сите 260 | | | веќе видена

Филипче урива рекорди секој ден. Црн петок за Македонија и граѓаните – заразени 934 лица. Бројот на активни случаи надмина 9.000, а бројот на починати се движи ...
сите 349 | | | веќе видена

- Мојот божји татко отпатува на некое подобро место. Неговите досетки и итроштини засекогаш ќе останат да живеат... Ти благодарам што од студент до последните ...
сите 50 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, Само на територијата ...
сите 360 | | | веќе видена

ЗА 24 ЧАСА ИМАМЕ НОВ РЕКОРД НА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а ...
сите 74 | | | веќе видена

На две локации во Скопје, односно во Карпош и Лисиче, денеска се поставени уреди кои ќе собираат примероци за квалитетот на воздухот 24 часа на ден во текот на ...
сите 105 | | | веќе видена

Од клиничката болница „Аџибадем Систина“ тврдат дека синот на Амди Бајрам, Габриел Бајрам, бил да се тестира во лабораторијата на болницата на 26 октомври и ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемени тензиите меѓу Курдите и Турците во Данска поради турската интервенција во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: