Раниери: Не ветувам чуда

Италијанскиот стручњак вчера го одржа првиот тренинг, а денеска официјално ќе им биде претставен на медиумите Интер веќе има нов тренер во ликот на Клаудио Раниери, кој ќе го заземе местото на отпуштениот Џан Пјеро Гасперини. Клаудио вчера официјално беше назначен за нов стратег на "нероазурите", а договорот на 59-годишниот италијанскиот стручњак е до крајот на јуни 2013 година. Поранешниот тренер на Рома, Фиорентина, Челзи, Валенсија и Јувентус, веќе го спроведе првиот тренинг со тимот, што беше отворен за новинарите во првите 15 минути. Денеска тој ќе им биде официјално претставен на медиумите и ќе зборува пред натпреварот на Интер со Болоња в сабота. Сериозен минус во кариерата на Раниери му е недостигот на шампионска титула, а последната работа му беше на клупата на Рома од која по кошмарниот пораз од Џенова, која од 0:3 стигна до 4:3, беше отпуштен. Стручњакот успеа да освои само три купа - на Италија со Фиорентина пред 15 години, на Шпанија со Валенсија во 1999 година и со истиот тим Суперкупот на ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо го тргна настрана ривалитетот со Клаудио Раниери и изјави: „Сакам Интер да победува, па Напред Раниери“. „Специјалниот“ имаше серија на препукувања преку медиумите со Клаудио Раниери кога беше тренер на Интер, но сега поранешниот тренер на Јувентус и Рома го завзема неговото старо место. „Не се сметам самиот себе за квази фан, туку за вистински фан на Интер“ изјави Мурињо на прес-конференција на Реал Мадрид. „Затоа не ме интересира кој е тренер, сакам само Интер да победува. Ако сега е Раниери, тогаш викам Напред Раниери, се надевам дека ќе успее“, продолжи Мурињо Од заминувањето на Мурињо во мај 2010, Морати смени дури три тренери кои немаа некои позабележителни резултати. „Не се грижете, јас не сум одличен тренер. Малку е веројатно некој како мене да недостасува“, изјави Мурињо во можеби единствениот момент на скромност.
| | веќе видена | слични

За време на првата прес-конференција како тренер на Интер, Клаудио Раниери вети дека ќе го врати клубот на победничките патеки Во пресрет на средбата со Болоња, Интер го презентираше Клаудио Раниери како четврт тренер во период од околу 12 месеци. Раниери на денешната прес-конференција пред новинарите вети дека ќе се погрижи клубот да се врати на победнички патеки. “Има толку многу емоции во оваа работа. Некогаш се добри некогаш не.“ - рече Раниери. “Горд сум што ќе бидам дел од фамилијата на „нероузурите“. Овде сум затоа што клубот имаше проблеми по кои мораше да го смени тренерот.“ “Сега најважно е да ја повратиме самодовербата и да постигнуваме голови. Ќе се фокусираме само на победите а дури потоа и на добрата игра. Обврска e ние да победуваме против секој.“ За време на последниот тренинг пред заминувањето во Болоља каде Интер треба да го одигра следниот меч од новата сезона, 59-годишниот стратег потврди дека Весли Снајдер има повреда поради која нема да настапи. “Не е пожелна повреда ...
| | веќе видена | слични

Новиот тренер на Интер, Клаудио Раниери верува дека „нероазурите“ ќе ги надминат своите проблеми и повторно ќе почнат да победуваат натпревари. Интер ја започна катастрофално сезоната во Серија А - со два порази и едно реми. По поразот од Новара со 1:3 оваа недела досегашниот тренер Џанпиеро Гасперини беше отпуштен и на негово место беше назначен Раниери. „Интер се наоѓа во негативен период, но во крвта на овој клуб се борбеноста и победите. Верувам во овие играчи. Ако направите сите во тимот да се чувствуваат добро, ќе успееме во тоа што се бориме.“ - изјави 59-годишниот специјалист, кој во тренерската кариера ги водел Челси, Атлетико Мадрид, Валенсија, Јувентус и Рома. „Многу од проблемите се должат на повредите и лошата среќа. Многу сум горд што сум тука, бев многу радосен кога претседателот Масимо Морати ми се јави. Не верувам во ниту една конкретна формација, верувам во играчите и во тоа да се разбирам добро со нив. Ја сакам максимално својата работа и се обидувам да бидам професионалец во сè што ...
| | веќе видена | слични

Клаудио Раниери е нов тренер на фудбалскиот клуб Интер, со кој потпиша двегодишен договор, заменувајќи го Џан Пјеро Гасперини - Ќе мора многу да разговарам со играчите, бидејќи психолошката подготовка на тимот е од големо значење - изјави Раниери по неговото назначување на функцијата. Искусниот стратег, кој во кариерата ги водеше Валенсија, Челси, Јувентуси Рома, има задача да го стабилизира тимот по лошиот почеток на сезоната, во која „нероаѕурите“ уште се без победа во сите конкуренции.
| | веќе видена | слични
2 копии

Само за 14 месеци, откако од клупата замина Жозе Мурињо, Интер во името на Клаудио Раниери го доби веќе четвртиот тренер. Меѓутоа познат е антагонизмот што го имаат Мурињо и Раниери , кои веќе неколку години се во отворен конфликт, па затоа Португалецот не пропушти шанса да ја искоментира новонастанатата ситуација. „Тој човек и после толку години живот во Англија не научи да каже ниту едно здраво. Можеби неговиот менталитет ќе се промени кога ќе наполни 70 години. Сака само да гледа што јас работам и да ме копира. Се надевам дека исто сега ќе работи и во Интер, само тешко дека ќе го постигне успехот кој јас го направив“, вели Мурињо кој во моментов најдобро е да го погледне и сопствениот двор откако Реал Мадрид го има најлошиот старт на една сезона во последните десет години. Имнео, Раниери, после Наполи, Фиорентина, Парма, Јувентус и Рома ќе го тренира и шесттиот голем клуб во Италија. Но досега нема титула со ниту еден од претходните.
| | веќе видена | слични

Новиот тренерна фудбалскиот клуб Интер, Клаудио Раниери, го даде своето прво интервју откако потпиша двегодишен договор со италијанскиот гигант. - Јас сум многу горд што сум тука, започнал Раниери. - Горд сум и среќен што ми се јави претседателот Морати. Јас секогаш се трудам да дадам се од себе за тимот што го водам. Интер последните неколку недели немаше многу причини за радување, но јас ќе се потрудам да се вратат старите навики на победување, изјавил Раниери. Се верува дека Раниери ќе ги прекине тактичките експериментирање кои ги започна неговиот претходник Гасперини. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 190 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Европскиот совет и премиер на Белгија Херман ван Ромпеј денеска од Белград порача дека клучот на просперитетот не се наоѓа ниту во ...
сите 10 | | | веќе видена

По француското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега вперени во ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раниери: Не ветувам чуда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: