Словенија, Малта и Бугарија го блокирале предлогот за одложување на преговорите со Македонија и Албанија

Предлог-заклучокот составен од канцеларката на Германија, Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Европскиот совет Доналд ...
| | веќе видена | слични

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
| | веќе видена | слични

По самитот во Луксембург, бугарскиот магазин „Капитал“ со песимистички заклучок за шансите на Македонија наскоро да почне преговори за членство со Европска ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува ...
| | веќе видена | слични

Според британскиот јавен радиодифузен сервис, „поразот" дојде по препораките за старт на преговорите со двете земји од Европската комисија и Европскиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Откако по речиси една недела неизвесност Европскиот Совет вчера не постигна консензус за отворање преговори со С. Македонија по категиоричното „не“ на ...
| | веќе видена | слични

Порталот посочува дека некои лидери на ЕУ се обидувале да ги убедат другите да се согласат на старт на преговорите за членство со двете балкански држави, ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел се обрати до граѓаните со порака дека сега не е време за разочарување, за апатија или за калкулации за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 120 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 385 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија, Малта и Бугарија го блокирале предлогот за одложување на преговорите со Македонија и Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: