BBC: Еден иселен млад човек Македонија ја чини речиси 16.000 евра годишно

Колку губат земјите како Македонија од иселувањето на младите? Според Истражувањето кое го направи Институтот за иновации и развој, кога еден човек одлучува ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на септември во центарот на Скопје функционира центарот MKstartups Space наменет за настани, вмрежување и едукација на иновативните претприемачи. ...
| | веќе видена | слични

Kога си варам кафе, не можам да видам кога ќе се крене, но јас го слушам звукот и во моментот кога звукот се стишува, знам дека е готово. Во врска со ова, ...
| | веќе видена | слични

Мобилните апликации како средство за покренување општествена акција најдобар резултат покажаа со апликацијата Мој Воздух на девелоперот Горјан Јовановски кој ...
| | веќе видена | слични

Со првиот јавен повик имавме сериозен предизвик. Реакцијата на јавноста беше сосема оправдана во контекст на исклучителното ниско ниво на довербата, вели во ...
| | веќе видена | слични

Во време кога условите за правење наука во државата се на незамисливо ниско ниво – на проблемот му се пристапува на погрешен начин, фокусот за решение е ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Младите денес се повеќе имаат желба да станат претприемачи, но потребни им се услови за нивната бизнис идеја да успее. Тоа е задача на државата, да создаде ...
| | веќе видена | слични

Тоа е задача на државата, да создаде инфраструктура, технолошки паркови, инкубатори, финансиска поддршка, различни фондови, соодветни закони со кои лесно и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за правда, Бојан Маричиќ уверува дека преговори или разговори околу македонскиот јазик и идентитет нема да има. Може да се разговара, како што вели, ...
сите 540 | | | веќе видена

Ова е само дел од хоророт на македонското справување со пандемија - вака дел од граѓаните коишто чекаа за преглед во ковид центарот на „8 Септември“ реагираа ...
сите 239 | | | веќе видена

Нема елементарни работи, кревети и кислород и никој не сноси одговорност, вели Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ. ...
сите 177 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа ако докаже дека гласовите ...
сите 184 | | | веќе видена

Вечерва и во Велес граѓаните во голем број излегоа на улица со возила и го изразија нивниот голем револт протестирајќи против продажбата на македонскиот ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

BBC: Еден иселен млад човек Македонија ја чини речиси 16.000 евра годишно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: