Режисерите од „златната ера“ Илдико Ењеди и Корнел Мундручо за крај на „Киненова“

Со програмата „Фокус кон современата унгарска кинематографија“ целосно се заокружи програмата на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова“. Во ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во 19:30 часот во Националната Кинотека , ќе се одржи официјалната свечена инаугурација на XIX издание на Неделата на италијанскиот јазик во светот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со филмот „Терасата“ на режисерот Еторе Скола од 1980 година, вечер од 20 часот во Кинотеката ќе почне Неделата на италијанскиот филм во светот, на која до 28 ...
| | веќе видена | слични

В понеделник, 21 октомври, во 19:30 часот во Националната Кинотека на Република Северна Македонија, ќе се одржи официјалната свечена инаугурација на XIX ...
| | веќе видена | слични

За втората вечер се планира проекција на исклучителниот филм Кабирија од 1914 г. – кој бил инспирација и за пионерот на американската кинематографија Дејвид ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Кинотеката во Скопје од денеска до 19 октомври годинава ќе се одржува четвртиот Меуѓународен филмски фестивал на духовни и хумани човечки вредности ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во рамките на програмата „Фокус на современата унгарска кинематографија“ беа прикажани четири унгарски филмови од Илдико Ењеди и Корнел Мундручо, успешни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стотици илјади евра проневерени во име на грантови за тренирање на магариња, коњи и фризерници како што обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ или пак милиони евра ...
сите 305 | | | веќе видена

Вчера (18.10.2020) година се одбележаа 1 000 години од основањето на манастирот СВ. „Јован Бигорски“. Целиот настан се одвиваше во строги протоколи за заштита ...
сите 124 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 86 | | | веќе видена

Занаетчиските комори на Скопје, Штип, Куманово и Битола за проекти за развој и унапредување на занаетчиството денеска добија грантови од Министерството за ...
сите 224 | | | веќе видена

Собраниската расправа за измените на законот за заштита на населението од заразни болести, во кој амандмански треба да се внесат мерките за спречување на ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Режисерите од „златната ера“ Илдико Ењеди и Корнел Мундручо за крај на „Киненова“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: