Шекеринска: Колективната одбрана на НАТО станува обврска и за Македонија


Членот пет на НАТО за колективна одбрана влегува во Законот за одбрана на Македонија, со што заштитата, но и реакцијата на земјава на закана врз која и да е ...
| | веќе видена | слични
8 копии

 Големите играчи се обидуваат да влијаат врз луѓето за да ги убедат дека државата не е на правилниот пат, изјави во интервју за Радио Слободна Европа, шефот на ...
| | веќе видена | слични

Државава е на чекор до станување на рамноправна членка на НАТО, досега 22 од 29 земји го ратификуваа протоколот, можно ли е вo декември вo Лондон да пристапи и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шпанските предвремени избори може да го одложат формалното пристапување на Македонија во НАТО на лондонскиот самит во декември, вели полковникот и шеф на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Шпанија ги поддржува вашите европски стремежи во последниве години. Ќе продолжиме и во иднина. Свесни сме за важниот придонес кон стабилноста на регионот што ...
| | веќе видена | слични

Договорите треба да се исполнуваат и тоа е обврска на двете срани. Вака македонскиот премиер кратко ги искоментира условите кои Бугарија усвои вчера, а кои ќе ...
| | веќе видена | слични

Дали соседна Бугарија може да стане кочничар на европскиот пат на Северна Македонија, по барањата кои Софија му ги упати на Скопје, се постави како прашање ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, пак, очекува дека ќе се дојде до решение за сите отворени прашања преку дијалог Дали соседна Бугарија може да стане кочничар на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. ...
сите 756 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 245 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Пред 22 месеци три македонски професорки го најавија дебаклот на Законот за јазиците кој сега е парафиран и од Венецијанската Комисија. Професорките Катица ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шекеринска: Колективната одбрана на НАТО станува обврска и за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: