Димитров: Прашањата за идентитетот на македонскиот народ не можат да бидат услов за нашиот пат кон ЕУ


Почитувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија од двете страни ќе биде важен чекор во контекст на пристапните преговори со ЕУ. Во духот на европските ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заедничката Комисија за историја со Бугарија утре во Охрид треба да одржат нова средба, неколку дена откако бугарската влада ги испорача условите околу ...
| | веќе видена | слични

Заедничката комисија утре ќе се сретне во Охрид а ќе се дискутира за учебниците но и за Гоце Делчев. Скандалозната декларација на официјална Софија наиде на ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што македонските историчари повеќе пати нагласуваа дека политичарите треба да се држат настрана од процесот, ден пред новата средба на мешовитата ...
| | веќе видена | слични

Гоце Делчев повторно на маса меѓу Скопје и Софија. Средбата на комисиите доаѓа неколку дена откако Бугарија усвои скандалозна декларација во која побара ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Зоран Заев очекува дека Бугарија ќе покаже конкретна поддршка во Совет за општи работи и во Европскиот совет затоа што, како што рече, тие искрено ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека во текот на денот ќе се сретне со нашите историчари, кои се членови на Мешовитата македонско-бугарска експертска ...
| | веќе видена | слични

Не откри дали и какви насоки ќе им даде на македонски историчари за темите кои остануваат спорни. „Во текот на денот веројатно ќе се сретнеме. Ќе имам средба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје. Париз смета дека е потребно повеќе време за реформа на преговарачкиот процес ...
сите 572 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 230 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитров: Прашањата за идентитетот на македонскиот народ не можат да бидат услов за нашиот пат кон ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: