Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите - можно одложување на одлуката за Северна Македонија


Франција сака да поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ идната недела на министерскиот состанок во Луксембург, со што ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ЕУ до доцна во ноќта дискутираа во однос на проширувањето на Европската Унија кон Западен Балкан но исходот од разговорите не донесе конкретни ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ утрово во 9.30 ќе направат нов обид да усвојат заеднички став околу аспирациите на Македонија и Албанија за ...
| | веќе видена | слични

Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева дека лидерите ќе се навратат на прашањето во текот на денешниот ден, но без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје ...
| | веќе видена | слични

По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на С.Македонија и Албанија да се придружат на ЕУ, претседателот на Советот Доналд Туск побара пауза, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Макрон кажа „не“, а на Балканот една влада веќе се распаѓа: Ако на Европа и требаше доказ дека се уште има политичко влијание во светот, во моментов може да ...
сите 540 | | | веќе видена

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 687 | | | веќе видена

Со тоа преостануваат уште ратификации од уште само 4 земји членки, до официјално пристапување во НАТО.  Република Северна Македонија е на прав пат. Се ...
сите 164 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 771 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите - можно одложување на одлуката за Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: