РТС: Франција ќе бара одложување на датумот за преговори до март 2020


Франција и некои други земји - членки сè уште не се согласни да започнат преговори со Северна Македонија и Албанија, предлагајќи да се одложи одлуката до март ...
| | веќе видена | слични
2 копии
6 копии

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни ...
| | веќе видена | слични

По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на С.Македонија и Албанија да се придружат на ЕУ, претседателот на Советот Доналд Туск побара пауза, ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел со часови бараат заеднички јазик кога станува збор за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија. ...
| | веќе видена | слични

„Нема заклучоци денеска“, изјави рано изутрината финскиот премиер Анти Рине, на излегувањето од зградата на Советот на Европската унија во раните утрински ...
| | веќе видена | слични

Француски дипломат вчера вечер ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје во следните шест месеци спроведе дополнителни реформи, ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама зборуваше во Брисел за жешката тема овие денови, односно за отворањето на преговорите за Албанија и Македонија со Европската унија. ...
| | веќе видена | слични

Синоќа во 1:30 после полноќ заврши првиот ден од самитот на европски лидери во Брисел, објави портпаролот на претседателот на Европскиот совет преку Твитер. Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кај нас има нешто што никаде го нема. Ќе се попишуваат лица на привремена работа или престој, а ниту се таму привремено ниту за кус престој туку се засекогаш. ...
сите 639 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 160 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, во Брисел, имаа средба со Мирослав ...
сите 284 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски не очекува промена на позициите на Софија кон Скопје и по изборите во Бугарија на 4 април. Шефот на државата во интервју за Тв ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РТС: Франција ќе бара одложување на датумот за преговори до март 2020

Од:
До кого (е-маил):
Порака: