Отворена контролната соба во градот на смртта: Туристите отсега може да влезат во срцето на чернобилската катастрофа


Нуклеарната електрана во Чернобил во последната година бележи огромен пораст на туристи како дел од глобалниот интерес за „темниот туризам“. Отсега оние со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За повеќето луѓе Чернобил е синоним за најтешката нуклеарна катастрофа во историјата. За други пак, тоа е само хит мини серија за трагедијата. Меѓутоа, за оние ...
| | веќе видена | слични

Нуклеарната катастрофа во Чернобил се случила во 1986-та година на север од Украина, но најупорните жители и денес живеат таму. Мал број граѓани одлучиле да ...
| | веќе видена | слични

По нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986-та година, властите на тогашниот СССР, а подоцна Украина, на неовластени лица строго им забранувале пристап до ...
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ рече, па порече, Македонија не губи надеж. Кого најмногу го пече шамарот на недовербата? Направи ли Заев се што требаше за датумот? Дали Макрон ја прокоцка ...
сите 470 | | | веќе видена

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја осудува одлуката на европските лидери повторно да ја блокираат кандидатурата на Македонија за полноправно членство во ...
сите 408 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 368 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 771 | | | веќе видена

Во домот на култура „Марко Цепенков“ во Прилеп во 13 часот ќе се одржи настан по повод Денот на македонската револуционерна борба, а ќе се обрати претседателот ...
сите 282 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворена контролната соба во градот на смртта: Туристите отсега може да влезат во срцето на чернобилската катастрофа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: