Олга Токарчук за 2018 и Питер Хандке за 2019 се добитници на Нобеловата награда за литература

Нобеловиот комитет денеска ги соопшти имињата на двајцата добитници на наградата за литература за 2018 и 2019 година, откако лани високото признание не беше ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот писател Исмаил Кадаре е добитник на Меѓународната награда за литература „ Neustadt“, позната и како Американска Нобелова награда. Наградата од ...
| | веќе видена | слични

Нобеловецот Петер Хандке вчера од својот роден град Грифин (Корушка, Австрија) порачал дека „никогаш повеќе нема да разговара со новинари, откако бил прашан за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По доделувањето на Нобеловата Награда за литература на австрискиот писател Петер Хандке, денеска се најавени протести во Приштина. Преку протестите, кои се ...
| | веќе видена | слични

Нобелова награда за литература доделена на австрискиот писател Питер Хандке предизвика контроверзии. Додека едни сметаат дека требало и порано да му биде ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Повеќе од 10.000 лица потпишаа петиција да му се одзеде Нобеловата награда за литература на австрискиот автор Питер Хандке поради неговите контроверзни ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Поради радикалните идеолошки погледи и десничарската ангажираност на австрискиот писател Питер Хандке, покрената е петиција за повлекување на одлуката нему ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Олга Токарчук за 2018 и Питер Хандке за 2019 се добитници на Нобеловата награда за литература

Од:
До кого (е-маил):
Порака: