Бугарскиот парламент ја усвои декларацијата за Македонија и Албанија за ЕУ


Бугарскиот парламент денеска ја усвои декларацијата за поддршка на Северна Македонија и Албанија за отпочнување на преговорите за членство во Европската Унија. ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заедничката Комисија за историја со Бугарија утре во Охрид треба да одржат нова средба, неколку дена откако бугарската влада ги испорача условите околу ...
| | веќе видена | слични

Заедничката комисија утре ќе се сретне во Охрид а ќе се дискутира за учебниците но и за Гоце Делчев. Скандалозната декларација на официјална Софија наиде на ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што македонските историчари повеќе пати нагласуваа дека политичарите треба да се држат настрана од процесот, ден пред новата средба на мешовитата ...
| | веќе видена | слични

Гоце Делчев повторно на маса меѓу Скопје и Софија. Средбата на комисиите доаѓа неколку дена откако Бугарија усвои скандалозна декларација во која побара ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот Зоран Заев очекува дека Бугарија ќе покаже конкретна поддршка во Совет за општи работи и во Европскиот совет затоа што, како што рече, тие искрено ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека во текот на денот ќе се сретне со нашите историчари, кои се членови на Мешовитата македонско-бугарска експертска ...
| | веќе видена | слични

Не откри дали и какви насоки ќе им даде на македонски историчари за темите кои остануваат спорни. „Во текот на денот веројатно ќе се сретнеме. Ќе имам средба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје. Париз смета дека е потребно повеќе време за реформа на преговарачкиот процес ...
сите 681 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 230 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Пред 22 месеци три македонски професорки го најавија дебаклот на Законот за јазиците кој сега е парафиран и од Венецијанската Комисија. Професорките Катица ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарскиот парламент ја усвои декларацијата за Македонија и Албанија за ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: