Според законските измени и докторите од Македонија ќе учествуваат во НАТО мисии како резервисти


Министерство за одбрана, во Законот за измени на одбраната кој е следен на расправа во Собрание, реши да ги вклучи и докторите во иднина во НАТО мисиите како ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се прават последни чекори, пред Македонија и официјално да стане членка на НАТО. Наредната недела во Собранието ке се најде новиот закон за одбрана, кој е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Членот пет на НАТО за колективна одбрана влегува во Законот за одбрана на Македонија, со што заштитата, но и реакцијата на земјава на закана врз која и да е ...
| | веќе видена | слични

Со измените во Законот за одбрана како држава покажуваме дека веќе не сме сами и оти од самоодбрана преминуваме во еден колективен систем на одбрана во кој ...
| | веќе видена | слични

За обнова на објектите во одбраната од следната година ќе има повеќе средства, рече министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Одговарајќи на новинарско ...
| | веќе видена | слични

Министерството за одбрана го намалува бројот на луѓе кои имаат НАТО сертификати, со измените на Законот за класифицирани информации кој е во собраниска ...
| | веќе видена | слични

Со измените на Законот за одбрана, ќе има две различни процедури при носење одлуки за мисиите во кои ќе учествуваат припадниците на Армијата и одбрaната, ...
| | веќе видена | слични

Останато

По договорот за предвремени парламентарни избори на 12 април 2020 година – останува неизвесно прашањето – ќе се отвори ли барањето на помалите политички партии ...
сите 494 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 436 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена

На вчерашната лидерска средба ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се уплашија од брзи избори. Тоа што Мицкоски не прифати избори во декември кажува дека се плаши ...
сите 320 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 387 | | | веќе видена

Изборот кој падна на 12 април да биде денот за организирање на предвремени парламентарни избори и не е така случаен оценуваат дел од аналитичарите. Велат ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Според законските измени и докторите од Македонија ќе учествуваат во НАТО мисии како резервисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: