Јачева-Улчар: Сред европска територија се крши правото на еден народ за самоидентификација!

Професорката Елка Јачева-Улчар од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“, на својот Фејсбук профил се огласи за скандалозните услови од Софија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Инаку, многу сакам поезија, ама не вака во сопствена земја! (Национал-шовинизам… а, што беше тоа?!), пишува професорката Елка Јачева-Улчар на Фејсбук „Сред ...
| | веќе видена | слични

Стигнавме до состојбава во која што сме заради политиката што ја води оваа власт, вели лингвистот и професор Елка Јачева Улчар за телевизија „Алфа“. Таа и уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со изборот на Рашела Мизрахи за член на Извршниот комитет се потврдува дека ВМРО ДПМНЕ е против интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската ...
сите 170 | | | веќе видена

Нова провокација од бугарскиот вицепремир Красимир Каракачанов. Тој за „ТВ Европа“ изјавил дека Бугарија ќе каже дека не е време за меѓувладина конференција ...
сите 334 | | | веќе видена

Сиромаштија, граѓани без работа, покачени давачки е реалната слика во Македонија. Поради пандемијата Ковид – 19, над 40.000 граѓани останаа без работа, ...
сите 308 | | | веќе видена

Воспитувачка во градинката „Младост“ во Тетово позитивна на Ковид-19. Освен неа, во изолација се испратени и две деца за кои се грижела, иако тие сега за сега ...
сите 250 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 60 | | | веќе видена

Заплашување, сеење страв, политички реваншизам и освета се методи на власта за дефокус на јавност од реалните проблеми во државата и замолчување на политички ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јачева-Улчар: Сред европска територија се крши правото на еден народ за самоидентификација!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: