РТС: Франција ќе побара одложување на одлуката за Македонија до март


Франција и некои други земји-членки сè уште не се согласни да започнат преговори со Северна Македонија и Албанија, предлагајќи да се одложи одлуката до март ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Група земји-членки на ЕУ, предводени од Словенија и Малта и поддржани од Бугарија, доцна синоќа го блокирале предлог-заклучокот составен од Ангела Меркел, ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ЕУ до доцна во ноќта дискутираа во однос на проширувањето на Европската Унија кон Западен Балкан но исходот од разговорите не донесе конкретни ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ утрово во 9.30 ќе направат нов обид да усвојат заеднички став околу аспирациите на Македонија и Албанија за ...
| | веќе видена | слични

Финскиот премиер Анти Рине, по самитот, за медиумите кусо порача дека се надева дека лидерите ќе се навратат на прашањето во текот на денешниот ден, но без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се надзира ли каков-таков компромис на самитот во Брисел, откако француски дипломат вечерва ветил дека Париз ќе размисли за почеток на преговори доколку Скопје ...
| | веќе видена | слични

По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на С.Македонија и Албанија да се придружат на ЕУ, претседателот на Советот Доналд Туск побара пауза, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 965 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 352 | | | веќе видена

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 319 | | | веќе видена

Со разочарување е примена одлуката од Самитот на европските лидери во Брисел да не се отпочнат преговрите за проширување со Македонија и Албанија, во Босна и ...
сите 480 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РТС: Франција ќе побара одложување на одлуката за Македонија до март

Од:
До кого (е-маил):
Порака: