5 копии

Со површна проценка може да се утврди дека САД не се баш идеален кандидат за работа со управување со светските резерви на пари. Јавниот долг на САД е огромен – ...
| | веќе видена | слични

Владите на земјите членки во еврозоната можат да и помогнат на Европската централна банка (ECB) да ги зголеми каматните стапки ако “ги одврзат своите државни ...
| | веќе видена | слични

Евентуалното воведување негативни каматни стапки на депозитите на граѓаните би значело засилено повлекување на нивните денарски депозити и нивно претворање во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Економијата и во периодот јули-август покажува натамошен раст, со поповолни поместувања во индустријата, трговијата и градежништвото, во однос на претходното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во однос на претходното тримесечје, заклучи Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на редовна седница, која  оцени дека монетарната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. ...
сите 756 | | | веќе видена

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 245 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Пред 22 месеци три македонски професорки го најавија дебаклот на Законот за јазиците кој сега е парафиран и од Венецијанската Комисија. Професорките Катица ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ММФ по Аргентина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: