Како влијаат оптимизмот и песимизмот на нашето здравје?

Научниците од една од најуспешните мали научни институции не само во Хрватска, туку и во Европа - Генос - во соработка со експерти од Универзитетот од Тексас ...
| | веќе видена | слични

„За мажите со пониски приходи на возраст меѓу 30 и 59 години, веројатноста за смрт е 150 проценти поголема од онаа на врсниците во категоријата со највисоки ...
| | веќе видена | слични

Луѓето со позитивно гледиште на светот веројатно поретко ќе се соочат со срцев или мозочен удар отколку песимистите, а веројатно и подолго ќе живеат, покажува ...
| | веќе видена | слични

Научниците во рамки на нивните истражувања идентификувале протеин, за кој се смета дека може да биде фактор на ризик и за високиот крвен притисок, но и за рак ...
| | веќе видена | слични

 Знаевте ли дека во поголемиот дел од изминативе два века, животниот век на луѓето се зголемувал, и тоа со навистина брзо темпо? Во минатото, односно во текот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Втор случај на Ковид-19 на дете во градинка вчера беше регистриран во нашата држава. Се работи за дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска ...
сите 282 | | | веќе видена

Нов раст на бројот на случаи позитивни на КОВИД19. По подолг период, повторно над 10% од тестираните биле позитивни на вирусот. Во текот на вчерашниот ден, од ...
сите 486 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собраниската комисија за финансирање и буџет за поскапувањето на електричната енергија барањето веќе е ...
сите 224 | | | веќе видена

Поголемиот Клон 1 на градинката „Рахилка Гонева“ од Свети Николе од понеделник, 21 септември почнува со работа. Општината упати повик до родителите, во ...
сите 151 | | | веќе видена

Помош ќе има за сите, државата е подготвена да направи се во рамки на своите финансиски капацитети да им помогне на работниците, на невработените, на ...
сите 94 | | | веќе видена

„Денеска јавноста сведочеше на уште еден очаен обид на Христијан Мицкоски преку таканаречен протест да си ја спаси фотелјата во белиот дворец. Граѓаните одамна ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како влијаат оптимизмот и песимизмот на нашето здравје?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: