Тетова Сот: Италија се спрема за вето, или Албанија и Македонија или ниту една

Нема промена на ставот за започнување на преговори за Албанија по дискусијата во холандскиот парламент за започнувањето на преговорите на Албанија и Македонија ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жерар Aро, до неодамна еден од водечките француски дипломати, вели дека Франција одамна имала план драстично да го смени начинот на кој се примаат нови членки ...
| | веќе видена | слични

На својот твитер профил се огласи и популарниот Миле Паника. Еве што тој напиша во неговиот твит во врска со датумот за преговори со ЕУ: -Неќеле ваква багра ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ не успева да постигне компромис по ова прашање веќе година и половина, пред сѐ поради противењето на Франција, која смета дека е неопходно прво да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на Балканот, доколку не донесе одлука за пристапни преговори со Скопје и Тирана, порача ...
| | веќе видена | слични

Пред седиштето на Европската комисија во Брисел утрово е поставено македонското знаме, во знак на солидарност кон Македонија поради ветото на претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот шведски премиер и специјален пратеник на ЕУ за поранешна Југославија Карл Билт, предупреди дека со одбивањето да определи датум за почеток на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер на Шведска и специјалниот претставник на Европската унија за поранешна Југославија Карл Билт предупреди дека ЕУ се соочува со колапс на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според Ројтерс италијанскиот премиер Џузепе Конте најавил дека ќе побара да се разговара за датумот за преговори за Македонија и за Албанија веќе во ноември.
сите 1632 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 492 | | | веќе видена

Во декември се навршуваат 14 години откако Македонија доби кандидатски статус. Тоа се случи на 17 декември 2005 година кога Европскиот совет реши да станеме ...
сите 129 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тетова Сот: Италија се спрема за вето, или Албанија и Македонија или ниту една

Од:
До кого (е-маил):
Порака: