Прилеп ја обновува традицијата за марш до Могилата на непобедените за 11 Октомври


Општина Прилеп годинава подготви богата програма за одбележување на 78 годишнината од почетокот на антифашистичката револуција. Одбележувањето ќе трае до 15 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Денеска стоиме исправено полни со гордост за да ја обележиме 78 годишнина од државниот празник 11 Октомври- Ден на народното востание“, вака премиерот Зоран ...
| | веќе видена | слични

Периодот на партизанската епопеја по кој Македонија и Македонците го реализираа својот вековен стремеж и сон на многу претходни генерации борци и жртви за ...
| | веќе видена | слични

Со положување цвеќе на споменикот на револуцијата на тврдината „Исар“ и со свечена седница на Општинската организација на Сојузот на борци-Штип денеска беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Чудни се овие трендови што денеска се прифаќаат и во Македонија, играчките за деца и барбиките да не бидат ни машки ни женски род туку унисекс, а сосила од ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер и азилант Никола Груевски упати честититка по повод 11 Октомври, а на Фејсбук пишува и за последните условувања од Бугарија во однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање во однос на отфрлањето, од страна на министерот за правда Бојан Маричиќ, на барањето на ...
сите 181 | | | веќе видена

Фокусот на соработката на Министерството за финансии со Развојната програма на Обединетите Нации (УНДП) во следниот период, ќе биде подобрување на управувањето ...
сите 499 | | | веќе видена

Будно ги следиме препораките на Комисијата за заразни болести и следствено, секогаш размислуваме за донесените одлуки, нивната оправданост и потребата за нивна ...
сите 200 | | | веќе видена

Во врска со настаните кои се случија изминатите денови каде што беа нападнати полициски службеници, се огласи Европскиот полициски синдикат. „Најостро го ...
сите 89 | | | веќе видена

Ако од денеска до 10 октомври сите, ама баш сите до еден, се придржуваме на три толку прости правила (два метра, маска, миење раце) на 11 октомври може да ...
сите 78 | | | веќе видена

Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, ...
сите 222 | | | веќе видена

Некогаш тоа беше само шега на шегобијците од К-15, меѓу нив и советникот во Владата на СДСМ Бубо Каров. Сега тоа веќе не е шега туку официјален вокабулар на ...
сите 82 | | | веќе видена

Во попладнивните часови на 25. септември во полициската станица Неготино, 59-годишна жена од овој град пријавила дека била измамена од 18-годишниот А.М. од ...
сите 265 | | | веќе видена

Учениците од гимназијата „28 Ноември“ во Дебар до управата на училиштето најавиле дека ќе го бојкотираат стартот на учебната година, доколку не им се овозможи ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прилеп ја обновува традицијата за марш до Могилата на непобедените за 11 Октомври

Од:
До кого (е-маил):
Порака: