Светска Банка го намали предвидениот економски раст за земјите од Западен Балкан

Оваа година Светската Банка бележи успорување на економијата во Западен Балкан поради намалените инвестиции и извоз, со тензиите во трговијата и успорената ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми проекцијата за растот на македонската економија за тековната 2019 година на 3,2 отсто. Според статистиката од нивниот ...
| | веќе видена | слични

Црна Гора номинално има најнизок бруто-домашен производ (БДП) во регионот, но кога е поделен по население, со исклучок на членките на ЕУ, Словенија и Хрватска, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, учествуваат на годишните средби на Меѓународниот ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Меѓународниот монетарен фонд ја зголеми прогнозата за економски раст на земјава на 3,2 проценти за оваа година, во споредба со претходно очекуваните три ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За наредната година ММФ предвидува раст од 3,4 отсто, а до 2024 година 3,5 отсто. Од земјите во регинот годинава најголем раст се прогнозира во Косово од 4,2 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), во својот последен извештај, ја намали проценката за економски раст во Словенија, така што, според новата прогноза, БДП на ...
| | веќе видена | слични

ММФ ги повика креаторите на политики да работат на изнаоѓање решенија за трговските спорови Светската економија забавува и има најслабо темпо од светската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

И други министри биле против препораката на Комисијата за заразни болести за неколкудневен карантин изминатиот викенд, откри министерот за внратрешни работи ...
сите 244 | | | веќе видена

Докторот Виктор Исијановски директорот на од Здравствениот дом Скопје и член на комисијата за заразни болести во отвореното студио на 24 анализа потенцираше ...
сите 563 | | | веќе видена

Националната координаторка за трансплантација д-р Маја Мојсова Мијовска од КАРИЛ и директорот на Универзитетската Клиника за Државна кардиохирургија Проф. д-р ...
сите 226 | | | веќе видена

Владата ја следи состојбата со новозаразените не само во Штип, туку и на ниво на цела држава. Спасовски истакна дека и денеска во Штип има зголемување на ...
сите 249 | | | веќе видена

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во гостувањето во вестите на телевизија Сител кажа дека согласно Законот за угостителска дејност нема одредба ...
сите 194 | | | веќе видена

Скопје, 28. мај 2020 (Inpress) – Исправени сме пред два избора – да се навикнеме безусловно да ги почитуваме мерките за заштита на здравјето кои се предуслов ...
сите 223 | | | веќе видена

 На литературниот конкурс по повод 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, распишан од страна на општина ...
сите 196 | | | веќе видена

Зоран Заев и Владата ги лажат граѓаните дека добро се справуваат со кризата. Пари за поддршка нема, а долговите растат. Лагата е стил на однесување на СДСМ и ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска Банка го намали предвидениот економски раст за земјите од Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: