Зоран Љутков: Културните работници изразија незадоволство поради неисполнетите ветувања на Владата


На 08.10.2019 година македонската јавност беше сведок на еден од најмасовните протести на работниците во културата до сега. Под мотото „КОЛЕКТИВЕН СЕГА“, јасно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Минималната плата во кожарската, текстилната и чевларската индустрија, со новото зголемување е покачена за над 60 проценти. Сега вработените во овие сектори ќе ...
| | веќе видена | слични

Сега вработените во овие сектори ќе земаат плата повисока за 5.500 денари месечно, односно за 66 илјади денари годишно. Политиките на СДСМ кои обезбедуваат ...
| | веќе видена | слични

Зголемен минималец – зголемена невработеност. Експертите предупредуваат дека покачувањето на загарантираната плата ќе влијае негативно на конкурентноста на ...
| | веќе видена | слични

Со реални економски политики и мерки растат платите, минималната плата зголемена за над 60 проценти за само 2 години. Ова го велат денеска преку соопштение до ...
| | веќе видена | слични

Нормално е платите на работниците да се зголемуваат, бидејќи постојано растат трошоците на живот и минималната кошничка, но тоа треба да биде природен процес ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Да не дојде до затворање на некои од малите фирми и отпуштање на работници, Универзитетскиот професор Борче Треновски за Канал 5 вели дека секое зголемување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Воспитувачка во градинката „Младост“ во Тетово позитивна на Ковид-19. Освен неа, во изолација се испратени и две деца за кои се грижела, иако тие сега за сега ...
сите 347 | | | веќе видена

Нов протест против власта, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ги повика граѓаните својот револт против оваа влада да го искажат вечерва во ...
сите 161 | | | веќе видена

Дарко ЈАНЕВСКИ Заев вели дека Бугарите го чувствувале Гоце Делчев како бугарски револуционер. И тоа било факт. И сега, како на некој како него да му објасниш ...
сите 81 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 60 | | | веќе видена

Заплашување, сеење страв, политички реваншизам и освета се методи на власта за дефокус на јавност од реалните проблеми во државата и замолчување на политички ...
сите 88 | | | веќе видена

Меморандум за забрзување на процесот на интеграција на Македонија во ЕУ; Меморандум за формирање на Координативен комитет за економска соработка и Техничка ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зоран Љутков: Културните работници изразија незадоволство поради неисполнетите ветувања на Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: