Венециска комисија: Законот за јазици го забавува функционирањето на судскиот систем


По објавувањето на првичните неофицијални забелешки на Венециската комисија за Законот за употреба на јазиците, македонската Влада побара одложување на ...
| | веќе видена | слични

Пред 22 месеци три македонски професорки го најавија дебаклот на Законот за јазиците кој сега е парафиран и од Венецијанската Комисија. Професорките Катица ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Италијанскиот весник „Ла Верита“ , кој ги објави бомбите за власта, излезе со анализа за владеењето на Зоран Заев. Како што пишува весникот, последниот удар ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ла верита – весникот кој прв ги објави снимките кои ја урнисаа специјалната обвинителка, сега со нова бомба. Во денешниот текст со наслов “Заев сакаше да го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Македонија, после летните објави на Ла Верита за непобитните докази за корупција во владата, почнува да се урива ѕидот на прикривањата (на делата) и стравот ...
| | веќе видена | слични

"Заев сакаше да го замени Македонскиот јазик. Европа го откри и го стопира", е насловот на новиот текст италијанскиот весник Ла Верита за Македонија. Во ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот амбасадор во Советот на Европа во Стразбур, Петар Поп Арсов преку свој статус на Фејсбук даде опширно видување во врска со разгледувањето на нацрт ...
| | веќе видена | слични

„Потценувачки е што владата се однесува кон Венецијанската комисија како кон самопослуга, од која одбирате што ви се допаѓа, а ги отфрлат препораките што не ви ...
| | веќе видена | слични

Антонио Милошоски во емисијата „Патот кон“ на телевизија „Алсат“ рече дека „Венецијанската комисија не е самопослуга од која си одбирате само тоа што ви се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Македонија да царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето на јавна функција на политичари додека истовремено се ...
сите 230 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 57 | | | веќе видена

Вардар во викендот кој измина беше декласиран од Кил во „Јане Сандански“ со 20:31. Посебно лошо црвено-црните го одиграа првото полувреме кое германскиот тим ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венециска комисија: Законот за јазици го забавува функционирањето на судскиот систем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: