Тимоние: На приближувањето на земјите кон ЕУ гледаме од регионален аспект


Франција како и другите членки на ЕУ гледа на приближувањето на земјите кон Унијата од регионален аспект. Во тој регионален контекст јасно е дека има разлики ...
| | веќе видена | слични

Ова според дипломатите е последна шанса германската канцеларка да го убеди францускиот претседател да го смени ставот за блокирање на планираниот почеток на ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори со Северна ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓаните и Македонија се во очекување на датумот за почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ. Друга алтернатива за државниот врв не постои и ...
| | веќе видена | слични

Друга алтернатива за државниот врв не постои и верува во поддршка од земјите членки. -Северна Македонија ги исполни буквално сите предуслови за почеток на ...
| | веќе видена | слични

Жозеф Дол, Претседателот на ЕПП, сојуз на десни партиии во Европа од кој дел е и ВМРО-ДПМНЕ, а го има мнозинството во Европскиот парламент, повика на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред овие клучни одлуки, Претседателот на Европската народна партија (ЕНП), Жозеп Дол, изрази поддршка за започнување на разговорите за пристапување во ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

На С. Македонија местото и е во ЕУ, изјави денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, но „дека прашањето за датумот е едно, а друго се принципите, кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели министерката за правда во заминување Рената ...
сите 388 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 235 | | | веќе видена

МЛАДО МОМЧЕ ПОЧИНА ОД КОРОНАВИРУСОТ Починатиот 22 годишен пациент од Скопје е лице со Даунов синдром, примен во ГОБ „8 Септември“ во тешка општа состојба на ...
сите 639 | | | веќе видена

Охрид, 6. август 2020 (ИНПРЕС) – Од над 30 капалишта кои ги има во регистарот на Охридското крајбрежје, само 16 се безбедни, согласно Правилникот за видот и ...
сите 139 | | | веќе видена

Македонско друштво „Илинден“-Тирана по повод Илинден упатија честика до сите Македонци. Почитувани Македонци и Македонки во Албанија, татковина Македонија и ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тимоние: На приближувањето на земјите кон ЕУ гледаме од регионален аспект

Од:
До кого (е-маил):
Порака: