Тимоние: На приближувањето на земјите кон ЕУ гледаме од регионален аспект


Франција како и другите членки на ЕУ гледа на приближувањето на земјите кон Унијата од регионален аспект. Во тој регионален контекст јасно е дека има разлики ...
| | веќе видена | слични

Ова според дипломатите е последна шанса германската канцеларка да го убеди францускиот претседател да го смени ставот за блокирање на планираниот почеток на ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори со Северна ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓаните и Македонија се во очекување на датумот за почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ. Друга алтернатива за државниот врв не постои и ...
| | веќе видена | слични

Друга алтернатива за државниот врв не постои и верува во поддршка од земјите членки. -Северна Македонија ги исполни буквално сите предуслови за почеток на ...
| | веќе видена | слични

Жозеф Дол, Претседателот на ЕПП, сојуз на десни партиии во Европа од кој дел е и ВМРО-ДПМНЕ, а го има мнозинството во Европскиот парламент, повика на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред овие клучни одлуки, Претседателот на Европската народна партија (ЕНП), Жозеп Дол, изрази поддршка за започнување на разговорите за пристапување во ЕУ за ...
| | веќе видена | слични

На С. Македонија местото и е во ЕУ, изјави денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, но „дека прашањето за датумот е едно, а друго се принципите, кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев не сака да го сфати сериозно францускиот претседател Емануел Макрон од проста причина што Македонија и да го помине процесот на притстапни ...
сите 899 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 437 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама не го прифати барањето на опозицијата за оставка и нови избори, откако Албанија не доби датум за почеток на преговори со ...
сите 899 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 11 | | | веќе видена

На денешниот состанок на неговиот кабинет во Белата куќа, Трамп рече дека се чини дека се придржува до договорената петдневна пауза во турската офанзива против ...
сите 565 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тимоние: На приближувањето на земјите кон ЕУ гледаме од регионален аспект

Од:
До кого (е-маил):
Порака: