Бременоста е “ризичен“ потег за развојот на кариерата на жените во Македонија

„Бариерите со кои се соочуваат жените на пазарот на труд на Западниот Балкан се структурни и рефлектираат распространета родово-базирана дискриминација“, се ...
| | веќе видена | слични

Во 2018 година само 26 отсто од професионалните компјутерски работи биле вршени од жени. Ново испитување открива зошто жените го напуштаат ова поле на работа - ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија 25.000 луѓе од кои 15.000 се мажи и 10.000 се жени работеле со скратено работно време, покажуваат податоците од Евростат кои се однесуваат за ...
| | веќе видена | слични

Економски силни девојки и жени полесно ќе го остваруваат нивното природно право да бидат еднакви во изборот на работни места и да бидат на раководни позиции, ...
| | веќе видена | слични

Нема да запреме со спроведување на политиките за родова еднаквост се додека не обезбедиме девојките и жените да имаат апсолутно еднакво право да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со разочарување е примена одлуката од Самитот на европските лидери во Брисел да не се отпочнат преговрите за проширување со Македонија и Албанија, во Босна и ...
сите 817 | | | веќе видена

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа ...
сите 349 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 1561 | | | веќе видена

Вчера во 20.40 часот во СВР Тетово, 22 – годишна девојка пријавила дека преку социјална мрежа ѝ се злоупотребени личните податоци од страна на С.И. од с.Долно ...
сите 290 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бременоста е “ризичен“ потег за развојот на кариерата на жените во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: