Луѓето масовно се иселуваат, државата нема стратешки план


Младите сочинуваат 30 проценти од жителите во државава. Истражувањата покажуваат дека 37 насто се без вработување, што е големо намалување од пред неколку ...
| | веќе видена | слични

Јовица Стојановиќ од август 2017 година е на функцијата директор на Управата за извршување на санкции. Избран од Владата по предлог на министерот за правда. На ...
| | веќе видена | слични

За да ги задржите куварите дома, треба добро да ги платите. Денес куварите во светот се многу ценети и многу добро платени, вели Стево Карапанџа, готвач од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешните македонски претседатели Бранко Црвенковски и Ѓорге Иванов имаат најголеми доживотни привилегии и трошат повеќе буџетски средства од сите свои ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија 25.000 луѓе од кои 15.000 се мажи и 10.000 се жени работеле со скратено работно време, покажуваат податоците од Евростат кои се однесуваат за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

– Во Северна Македонија почнува да се создава вистински социјален дијалог од кој можеме да очекуваме прогрес во делот на политиките за трудот што ќе биде добар ...
| | веќе видена | слични

Работничката несигурност со договорите за вработување и ниските плати се една од главните причини за иселувањето велат од синдикатите. Очекуваат промени со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска на Текстилијада во Штип, учествуваше на панел дискусија – Синдикално здружување во минатото и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Семејните компании на Зоран Заев вртат над 56 милиони евра годишно. Тоа се 56 милиони причини и сомнежи за корупција.Се додека на јавна функција се политичари ...
сите 227 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луѓето масовно се иселуваат, државата нема стратешки план

Од:
До кого (е-маил):
Порака: