Легендите Дејвид Торн и Фред Фрид го отвораат „Скопскиот џез-фестивал“

Фестивалот ќе го отворат две легендарни светски гитарски појави – еден од најживописните и најимагинативни композитори и иноватори на гитарата во последните 40 ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Басистката Андреа Мирческа ја доби наградата за најдобар млад џез-музичар „Златен орикс“ што ја доделува „Катар ервејс“ – авиокомпанија поддржувач на Скопскиот ...
| | веќе видена | слични

Басистката е првата женска победничка на престижната наградаСКОПЈЕ, Северна Македонија – Андреа Мирческа е првата жена добитник на наградата Golden Oryx од ...
| | веќе видена | слични

Басистката Андреа Мирческа е добитник на годинешната награда за најдобар млад џез музичар „Златен Орикс“ (Golden Oryx) доделена од „Катар ервејс“ како дел од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопски џез фестивал, кој почнува в четврток и ќе трае до недела, ќе го отворат двајца култни гитаристи од САД – Дејвид Торн и Фред Фрит со неговото трио во ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот џез фестивал на 17 ти месецов го започнува 38 то музичко патување, со истакнати музички имиња од светот на џез музиката.Галење на сетилата и мелем за ...
| | веќе видена | слични

Јубилејот 50 години на реномираната германска издавачка куќа „И-Ем-Си“ ќе биде во фокусот на 38. издание на Скопскиот џез фестивал, чија официјална програма ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии
повеќе

Останато

„СДСМ, како предводник на коалицијата „Можеме“, со освоени најмногу пратенички места во Собранието го доби мандатот за состав на нова демократска, политичка, ...
сите 457 | | | веќе видена

Како по иронија на судбината, скоро две децении подоцна, на денот кога е потпишан Охридскиот рамковен договор (со кој се спречи воениот конфликт во Македонија ...
сите 373 | | | веќе видена

Како и кога ќе почне учебната година? Родителите, учениците и наставниците сѐ уште чекаат да се изјаснат Министерството за образование и здравствените ...
сите 545 | | | веќе видена

Андреа Пирло на изненадување на многумина е избран за нов тренер на Јувентус откако Маурицио Сари доби отказ. ЗА Пирло ова е прв тренерски ангажман и Јувентус ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија Марко Бислимоски остварил телефонски разговор со Јанез ...
сите 185 | | | веќе видена

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека се во напредна фази на ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легендите Дејвид Торн и Фред Фрид го отвораат „Скопскиот џез-фестивал“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: