ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија се надева на поддршка од Макрон, а Бугарите ќе заземат став


Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров очекува дека земјава и од Франција ќе добие зелено светло за отпочнување преговори со ЕУ. „Јас искрено не ...
| | веќе видена | слични

Историјата натаму останува жешка тема во Софија пред очекуваниот датум за преговори на Северна Македонија со ЕУ. Нема надеж дека Комисијата брзо ќе ги затвори ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот македонски премиер Влад Бучковски во интервју за бугарскиот медиум БНР.бг велие дека „заради руското влијание, но и заради конјуктурната политичка ...
| | веќе видена | слични

„Очигледно е приближувањето на Македонија кон почнување преговори со ЕУ, а извесно е членството во НАТО и тоа предизвикува да се разбудат силите коишто сакаат ...
| | веќе видена | слични

Зеленото светло за НАТО и очекуваната одлука за започнување преговори за пристапување на Македонија во ЕУ ги зацврстија позициите на историчарите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Поради руското влијание, но и заради коњуктурана политичка состојба, во северна Македонија и во Бугарија одново се појавија сили, кои го спречуваат ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Собранието изрази очекување за позитивна одлука од Советот на ЕУ во октомври, кога нашата држава ...
| | веќе видена | слични

Целта на Комисијата составена од претставници од нашата земја и од Бугарија, не е да ја утврди апсолутната конечна историја за што било, туку да изнајдат начин ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно ...
сите 272 | | | веќе видена

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна прелиминарни разговори со производителот на руската вакцина „Спутник V“, изјави денеска портпаролот нс Европска ...
сите 426 | | | веќе видена

Во Хрватска се регистрирани рекордни 3.603 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи се зголеми на вкупно 20.691. Починаа 56 лица. На ...
сите 801 | | | веќе видена

Претседателот на Владата, Зоран Заев по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност истакна дека со воведување на кризна состојба на целата територија ...
сите 149 | | | веќе видена

Бугарскиот заменик министер за надворешни работи Георг Георгиев тврди дека Бугарија не е единствената која ја стопира Македонија за влез во ЕУ.Сега се зборува ...
сите 260 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна дека го ...
сите 240 | | | веќе видена

Со изведување на материјални докази – анализа на телефонска комуникација денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за незаконското ...
сите 82 | | | веќе видена

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените, со портокаловото осветлување на скопската тврдина Кале, Владата на ...
сите 162 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари редовна работна средба со Шефот на Делегацијата на ЕУ во земјата, амбасадорот, Дејвид Гир.Предмет на ...
сите 335 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија се надева на поддршка од Макрон, а Бугарите ќе заземат став

Од:
До кого (е-маил):
Порака: