Финансиите и реформите во образованието (продолжение)


Неколку компани во Македонија, во договор со Министерството за образование, се обврзале дека ќе инвестираат во училишните простории на некои средни училишта, ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ преку Фејсбук статус информира дека власта донела нов закон за јавна администрација со што се прави одмазда кон ...
| | веќе видена | слични

Во земјава, според Државниот завод за статистика, во 2018 година биле регистрирани 72.315 фирми. Но директно со поддршка и со практична настава во средното ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стопанската комора на Македонија имајќи предвид оти единствено комбинацијата од практични и теоретски знаења дава сеопфатно образование како стратешки партнер ...
| | веќе видена | слични
8 копии

ЕВН ја промовираше платформата за дигитално учење која ќе ја користат учениците од ЕВН паралелките во Скопје и Гостивар. За прв пат во дуалното образование се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стопанската комора на Македонија, како најстара и најголема бизнис асоцијација во земјата, во соработка со компаниите, го има воочено проблемот поврзан со ...
| | веќе видена | слични

Посветеност во развојот и унапредувањето на практичната обука  резултираше со вклучување на Комората во Европската алијанса за практикантство, платформа ...
| | веќе видена | слични

На панел-дискусијата „Стручен кадар по мерка на бизнисот“ организирана од Стопанската комора на Македонија беше заклучено дека клучни се вештините и дека во ...
| | веќе видена | слични

Улогата на малите и средни претпријатија во образовниот процес за стекнување практики, стручни и меки вештини кај учениците на работно место, беше тема на 4. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе одговори во најкус можен рок, ...
сите 216 | | | веќе видена

Најавениот есенски бран на корона вирусот почна да зема замав. Европските земји бележат рекордни бројки на нови случаи. Во текот на вчерашниот ден Франција ...
сите 382 | | | веќе видена

Со изборот на Рашела Мизрахи за член на Извршниот комитет се потврдува дека ВМРО ДПМНЕ е против интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската ...
сите 159 | | | веќе видена

Сиромаштија, граѓани без работа, покачени давачки е реалната слика во Македонија. Поради пандемијата Ковид – 19, над 40.000 граѓани останаа без работа, ...
сите 190 | | | веќе видена

Дарко ЈАНЕВСКИ Заев вели дека Бугарите го чувствувале Гоце Делчев како бугарски револуционер. И тоа било факт. И сега, како на некој како него да му објасниш ...
сите 86 | | | веќе видена

Незадоволството од здравствениот систем и долгите административни процедури, пациентите се почесто го покажуваат со зголемена агресија и зачестени физички ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Финансиите и реформите во образованието (продолжение)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: