ИНТЕРВЈУ Никола Ристановски: Добриот театар е универзално разбирлив


Хари Вејд е егзекутор кој штотуку ја загубил професијата бесач и останал без работа откако во Обединетото Кралство е укината смртната казнa. Тоа е контекстот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со претставата „Живата сфинга“ во изведба на Националниот театар од Приштина синоќа во Тетово свечено беше отворено седмото издание на Меѓународниот театарски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со изведба на претставата „Жива сфинга“ на Националниот театар од Косово синоќа беше отворем Меѓународниот театарски фестивал во Тетово. Фестивалот за отворен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Драмски театар Скопје со претставата „Странци“ во режија на Нела Витошевиќ, вечер ќе учествува на 7. Меѓународен театарски фестивал во Тетово. Во претставата ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Приелпскиот театар „Војдан Чернодрински“ покрена иницијатива до Министерството за култура да биде посебен правен субјект и да се одвои од Центарот за култура ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ што овој октомври се одржува дваесет и второто издание во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, одговарајќи на новинарско прашање во однос на отфрлањето, од страна на министерот за правда Бојан Маричиќ, на барањето на ...
сите 181 | | | веќе видена

Фокусот на соработката на Министерството за финансии со Развојната програма на Обединетите Нации (УНДП) во следниот период, ќе биде подобрување на управувањето ...
сите 463 | | | веќе видена

Будно ги следиме препораките на Комисијата за заразни болести и следствено, секогаш размислуваме за донесените одлуки, нивната оправданост и потребата за нивна ...
сите 200 | | | веќе видена

Во врска со настаните кои се случија изминатите денови каде што беа нападнати полициски службеници, се огласи Европскиот полициски синдикат. „Најостро го ...
сите 89 | | | веќе видена

Ако од денеска до 10 октомври сите, ама баш сите до еден, се придржуваме на три толку прости правила (два метра, маска, миење раце) на 11 октомври може да ...
сите 78 | | | веќе видена

Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, ...
сите 222 | | | веќе видена

МПЦ очекува вселенскиот партијарх Вартоломеј позитивно да одговори на писмата на државниот врв за автоќефалноста на црквата. Нема ништо спорно и нема никакво ...
сите 79 | | | веќе видена

Во попладнивните часови на 25. септември во полициската станица Неготино, 59-годишна жена од овој град пријавила дека била измамена од 18-годишниот А.М. од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИНТЕРВЈУ Никола Ристановски: Добриот театар е универзално разбирлив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: