Пристапот до правдата како битна претпоставка за владеење на правото

Исполнетост на условите за владеење на правото во категоријата – Пристап до правдата Извор: Анализа на Стопанската комора на Македонија, согласно Листата за ...
| | веќе видена | слични

Забрзување на спроведувањето на кривичните постапки за кривични дела сторени како резултат на семејно насилство, почитување на законските рокови од страна на ...
| | веќе видена | слични

Согласно анализата на Стопанската комора на Македонија во врска со исполнетоста на условите за владеење на правото согласно индикаторот превенција од ...
| | веќе видена | слични

Со објавувањето на новиот Закон за правосудниот испит се менува начинот на полагање, кој ќе започне со примена од 1-ви јануари 2020 година. Што предвидува ...
| | веќе видена | слични

Судот не го прифати барањето на адвокатот на дадилката за издвојување на снимката од камерата како доказ во судската постапка.Судија на претходна постапка при ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Новинарите се суштински дел од темелите на секое демократско општество и тие честопати се соочуваат со одмазда само поради вршењето на својата работа, додека ...
| | веќе видена | слични

Неказнивноста на сторителите го ограничува просторот за слободни медиуми и широко споделување идеи и мислења. Случувањата во Собранието на 27 април 2017 ...
| | веќе видена | слични

Тој од Уставниот суд бара да процени дали новата одредба која на државните функционери им остава простор да може да бидат унапредени во наставно-научни звања и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените со возило на Брза помош, по укажаната прва медицинска  помош од медицинскиот тим  и д-р Сања Димитрова,  итно биле пренесени во Велешката болница ...
сите 279 | | | веќе видена

Во понеделник на 20 јануари во судница за случајот ТНТ е повикана докторката која на еден од обвинетите во случајот, Тони Трајковски му издаде медицинска ...
сите 304 | | | веќе видена

Ова се кадрите на Спасовски и Славјанка. СДСМ криминална продолжува со коалицијата со мафијата. Љупчо Трајковски – лице кое е главен осомничен во шверц на ...
сите 222 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел изразила надеж дека Македонија и Албанија ќе добијат датум за пристапни преговори со ЕУ на самитот во Загреб во мај. ...
сите 299 | | | веќе видена

Целата работа околу начинот и условите на користење на службените возила на МВР се сведува на фактот што истите беа несоодветно и непрофесионално користени. ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пристапот до правдата како битна претпоставка за владеење на правото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: