Стопанственици: Покрај намалување на ДДВ за увоз на возила, треба да биде укината и акцизата

Намалувањето на ДДВто за увоз на моторни возила ќе ги даде посакуваните ефекти само ако мерката важи 5 години, а паралелно се укине и акцизата која сега се ...
| | веќе видена | слични
5 копии
8 копии

Електричните возила ќе бидат изземени од обврската за плаќање данок, а за останатите категории на возила ќе биде подготвена посебна методологија за пресметка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Република Северна Македонија минатата година беа увезени 37.000 возила. Од нив 88 отсто биле стари употребувани возила, при што од оваа категорија речиси ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вчера беа регистрирани високи 862 нови случаи на позитивни пациенти од коронавирусот во Македонија и 14 лица кои го загубија животот. Вкупната бројка на ...
сите 733 | | | веќе видена

Состојбата е катастрофална и нема зборови кои што ќе можат тоа да го ублажат, да го разубават или владини мерки какви што не се носат а кои што ќе можат да ја ...
сите 331 | | | веќе видена

Габриел Бајрам, синот на починатиот долгогодишен политичар Амди Бајрам, објави фотографија од резултатот од корона-тестот со цел да докаже дека е негативен на ...
сите 136 | | | веќе видена

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини преку својот фејсбук-профил соопшти дека е во самоизолација поради контакт со лице позитивно ...
сите 248 | | | веќе видена

Во време на Ковид пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам Владата и Министерството за здравство, ...
сите 127 | | | веќе видена

Како што наближува времето за одлука за преговарачката рамка на ЕУ за Македонија, односно самитот во рамките на Берлинскиот процес и седницата на Советот на ...
сите 368 | | | веќе видена

Со години ветувањата на власта за алпски воздух во Македонија се „мало сутра“, сега министерот за животна средина Насер Нуредини е без план и стратегија при ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанственици: Покрај намалување на ДДВ за увоз на возила, треба да биде укината и акцизата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: