СДСМ: Платите во здравството растат, покажавме вистинска грижа за граѓаните


Од први октомври, се решава деценискиот проблем со недостиг на лекови. Веќе од следниот месец, со укинувањето на квотите за аптеките, лековите стануваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од оваа учебна година, Град Скопје за прв пат воведува стипендии за средношколци, лица со попреченост, изјави Гордан Шутаров од СДММ.„25 ученици со попреченост ...
| | веќе видена | слични

Како одговорна партија и на локално и на централно ниво обезбедуваме подобри услови и еднакви можности за сите, а посебен фокус ставаме на лицата со посебни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Како одговорна партија посветени сме на спроведување мерки што обезбедуваат подобри услови за младите и намалување на младинската невработеност. Последни во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата предводена од СДСМ постојано вложува во унапредување на здравствената заштита и подобрување на условите за работа на медицинскиот персонал. Мерките и ...
| | веќе видена | слични

Мерките и политиките ги насочуваме кон обезбедување на достојни услови за работа и привлекување на младите доктори. Веднаш по завршувањето на образованието тие ...
| | веќе видена | слични

Откако беше решен проблемот со лубриканти во Република Македонија, за што Владата потроши околу 1,5 милиони евра, денеска генералниот секретар на СДСМ и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

11 години ВМРО-ДПМНЕ не само што ги игнорираше младите и нивните потреби, туку со деструктивните политики го поттикнуваше масовното иселување од државата. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со политиките кои ги реализира СДСМ се преземаат бројни мерки за младите лекари да останат во државата и да работат во јавното здравство. Веднаш по ...
| | веќе видена | слични

Веднаш по завршувањето на образованието тие имаат отворена шанса за работа во здравствените установи. Веќе се објавени два јавни повика за шест месечна платена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов бран на корона вирусот во пресрет на есента во цела Европа. Во текот на вчерашниот ден, само во Франција се регистрирани над 10.000 нови случаи. Повеќе од ...
сите 350 | | | веќе видена

Поминаа два дена откако Врховниот суд ја потврди четиригодишната затворска казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и во ...
сите 153 | | | веќе видена

Пратениците од БЕСА кои во Собранието влегоа преку листите на СДСМ неофицијално во допис го известуваат собранискиот спикер Талат Џафери дека ќе дејствуваат во ...
сите 185 | | | веќе видена

Лекарската комора најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија каде пациент физички го нападнал и повредил дежурниот ...
сите 55 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент влегоа во процедура меморандумот за забрзување на процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ; меморандумот за формирање на ...
сите 233 | | | веќе видена

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска, по повод барањето на претседателот на Македонија Стево Пендаровски до Вселенскиот патријарх ...
сите 35 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не донела одлука дали во основните училишта ќе профункционира целодневен престој за децата кои физички ќе ...
сите 301 | | | веќе видена

Вил Мирзајанов е еден од научниците кои учествувале во тајниот советски програм за создавање на нервниот отров „новичок“, а тој сега дополнително ѝ стана ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Платите во здравството растат, покажавме вистинска грижа за граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: