Царовска: Годинава издвојуваме двојно повеќе средства за поддршка на жртви од родово насилство


2 копии

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска во Собранието го презентира годишниот извештај на Стратегијата за родова еднаквост за 2018 ...
| | веќе видена | слични

Одлична новина за идните пензионери – жените со навршени 60 и мажите со 62 години старост ќе работат по 6 часа, а ја задржуваат целата плата Во министерството ...
| | веќе видена | слични

Во министерството за труд и социјална политика во тек е изготвување на Законот за работни односи чие донесување е планирано за годинава. Според информациите ...
| | веќе видена | слични

Бане Најдовски од Ајватовци и Ацо Јовановски од Скопје кои неколкупати ги одбивале за инвалидска пензија и покрај здравствената состојба, не се нашле пред ...
| | веќе видена | слични

Специјалист Невропсихијатар, интернист, физијатар и специјалисти по семејна и медицина на трудот одлучуваат кој има право на инвалидска пензија. Тие се во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Да се зголемат финансиските средства за субвенционирање на жени претприемачи, да се зголеми заложбата за квотата 50 отсто за жени на листи на парламентарните и ...
| | веќе видена | слични

Со тешки физички последици по прележан мозочен удар од 2013, Ацо Јовановски од Скопје неможе да им докаже на институциите дека е неспособен за работа. Три пати ...
| | веќе видена | слични

На 9 октомври 2018 година Владата на РСМ го усвои Националниот акциски план за имплементација на Истанбулската Конвенција за период 2018-2023. Во неговата ...
| | веќе видена | слични

Жртвите на семејно насилство се соочуваат со дискриминација во Центрите за социјална работа, кажа Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет за човекови права на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од ...
сите 161 | | | веќе видена

За најмногу два месеци или веќе кон средината на ноември банките ќе ги испорачаат картичките на граѓаните кои влегуваат во категориите и им следува домашна ...
сите 397 | | | веќе видена

Составот на новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја потврдува деструктивната и антидржавна матрица во која е заглавено ВМРО-ДПМНЕ. Во обид да си ја спаси ...
сите 162 | | | веќе видена

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од ...
сите 354 | | | веќе видена

Поуката не е само за функционери од поранешната власт кои се соочуваат со судски процеси. Поуката е и за сите актуелни избрани и именувани функционери. ...
сите 106 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска беше спроведена во казнено-поправната установа Идризово каде ќе ја издржува четиригодишна ...
сите 102 | | | веќе видена

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е ...
сите 445 | | | веќе видена

Десетте прилепски дрвократци кои деновиве претепаа петмина припадници од шумската полиција од Чашка на патот Извор- Прилеп кај селото Степанци од синоќа се во ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царовска: Годинава издвојуваме двојно повеќе средства за поддршка на жртви од родово насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: