ВЕРУВАЊА И СУЕВЕРИЕ: Во Скопје веруваат дека постојат змејови и ламји, на Варадр има Вражји вир

За јудите, самовилите и виулиците У нас шчо нешчо се јудите, не знајеет. Само во устите на старите жени понекогаш се слушат речта: Јуда и Клада. Така за некоја ...
| | веќе видена | слични

Сведоштва за село Селце, Прилепско (објавени во весникот „Новини“ во Цариград) На југоисток од Прилеп на три четвртини часа растојание се наоѓа селото Селце, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Комисијата за заразни болести денеска се очекува да даде препорака до Владата за дозвола за дневен престој на деца кои нема кој да ги чува по завршување на ...
сите 515 | | | веќе видена

Поминаа два дена откако Врховниот суд ја потврди четиригодишната затворска казна за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и во ...
сите 132 | | | веќе видена

Бугарски академици, историчари, политичари сегашни и поранешни, деновиве водат агресивна кампања за сквернавење на ликот и делото на апостолот на македонското ...
сите 146 | | | веќе видена

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на Европската Унија, смета германската амбасадорка во земјава, Анке ...
сите 254 | | | веќе видена

Перспективите и понатамошниот развој на Општина Тетово и поддршката од централната власт за проектите на општината, беа тема на разговор на денешната средба ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВЕРУВАЊА И СУЕВЕРИЕ: Во Скопје веруваат дека постојат змејови и ламји, на Варадр има Вражји вир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: