Русите ги откриваат тајните документи: Можат ли да го оправдаат пактот со Хитлер?

Руското министерство за одбрана го отстрани печатот државна тајна од бројни документи во врска со Втората светска војна, за кои се надеваат дека ќе им бидат од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер ги отфрли барањата на Полска за обештетување за Втората светска војна, нагласувајќи дека тоа не е начин за ...
| | веќе видена | слични

Петнаесет месеци откако Хитлер ја заземал Австрија, сите тамошни клубови играле во првенството на Германија. На 18 јуни 1929 година, на „Олимпискиот стадион“ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Војната завршува штом ќе стивнат оружјата, но нејзините последици се чувствуваат со генерации. Полско-германското помирување преку соочувањето со вистината за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Со членството на Република Северна Македонија, НАТО и Европската Унија стануваат посилни, а нашиот регион побезбеден, рече претседателот, Стево Пендаровски, на ...
| | веќе видена | слични

Полско-германското помирување преку соочувањето со вистината за минатото, но и со визијата за заедичката иднина во обединета Европа е пример за сите народи во ...
| | веќе видена | слични

„Борба и страдање – полските граѓани за време на Втората светска војна“ е насловена изложбата организирана од Амбасадата на Република Полска во Скопје, која ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Викендов Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали има услови за повеќечасовно згрижување на децата во училиштата. Министерот Филипче вели добро е што се ...
сите 319 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи презема стандарди полициски оперативни мерки и активности, коментираат од МВР во врска со обвинувањата кои ги упати ...
сите 144 | | | веќе видена

Се што бара Бугарија веќе е прифатено од страна на премиерот Зоран Заев, а сега остана само последниот чин односно спроведувањето на бугарските услови по ...
сите 276 | | | веќе видена

Премиерот Заев за време на посетата на Атина, освен за МИА, даде интервјуа за грчкиот весник „Та неа“ и грчката телевизија „Мега“, како и куси изјави за други ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите ги откриваат тајните документи: Можат ли да го оправдаат пактот со Хитлер?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: