Нова димензија на сценско музичко доживување: Барокна претстава во Скопје

2 копии

Септември е месец каде културните и музички манифестации совршено прилегаат на општествената агенда за културен раст и развој. Поради тоа ЗГУРМК „Полифонија“ ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставата, која се смета за монументално дело на барокот, раскажува за љубовта на кралицата на Картагена, Дидо кон Тројанскиот херој Енеј, нејзиниот очај ...
| | веќе видена | слични

Романот „Ана Каренина“, едно од најпознатите литературни дела од крајот на 19 и почетокот на 20 век често пати претставувало инспирација за многу театарски и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вчерашниот ден донесе интересни случувања во делувањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ која во последниот период ги зајакна своите активности на улиците иако малку ...
сите 237 | | | веќе видена

Значителен и суштински напредок во борбата против корупцијата постигна Република Македонија, што се должи на посветеноста, мерките и политиките на Владата ...
сите 199 | | | веќе видена

Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Македонија со ЕУ до крајот на ...
сите 273 | | | веќе видена

Во врска со настаните кои се случија изминатите денови каде што беа нападнати полициски службеници, се огласи Европскиот полициски синдикат. „Најостро го ...
сите 22 | | | веќе видена

Четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата ќе биде објавен денеска, а дел од мерките ќе бидат даночни олеснувања за одредени сектори. Владата планира од ...
сите 270 | | | веќе видена

Нема потреба од рестрикции и карантини, но ако има значајна промена на епидемиолошката слика првиот чекор би бил некоја форма на поблаги рестриктивни мерки, ...
сите 266 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова димензија на сценско музичко доживување: Барокна претстава во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: