Археолозите открија скелет стар два милениума со „телефон“ при рака

Во гробница стара 2.000 години археолозите пронајдоа скелет на жена, која ја нарекоа Наташа. Областа каде што е ископана Наташа се наоѓа во руската република ...
| | веќе видена | слични

Археолозите го откриле најстариот чај на светот меѓу богатството кое е погребано со кинесиот цар Јинг од Хан кој владеел со Кина од 157-та до 141-та година ...
| | веќе видена | слични

Во селото Враништа, Струшко и денес постои црквата Св. Богородица која е во урнатини. Оваа единствена ориентална трикорабна базилика во Македонија е редок ...
| | веќе видена | слични

Најпознатите посмртни останки, кои уште се нарекуваат и „Ромео и Јулија од Модена“ воопшто не се маж и жена. Се работи всушност за тела на двајца мажи, а тоа е ...
| | веќе видена | слични

Костурите кои се држат за рака, познати како “Љубовници од Модена“, биле мажи, утврдиле италијанските научници. Костурите се откриени во 2009-та година во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скелети кои се најдени како се држат за рака, познати како „љубовниците од Модена“, биле мажи, утврдиле италијанските научници. Овие скелети се откриени во ...
| | веќе видена | слични

Во внатрешноста на ѕидините на Кремљ откриени се многубројни остатоци од садови, а тоа откритие би можело да послужи како доказ дека на тоа место имало ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вчерашниот ден донесе интересни случувања во делувањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ која во последниот период ги зајакна своите активности на улиците иако малку ...
сите 237 | | | веќе видена

Значителен и суштински напредок во борбата против корупцијата постигна Република Македонија, што се должи на посветеноста, мерките и политиките на Владата ...
сите 199 | | | веќе видена

Силна словенечка поддршка за одржување на првата Меѓувладина конференција, која означува старт на пристапните преговори за Македонија со ЕУ до крајот на ...
сите 275 | | | веќе видена

Во врска со настаните кои се случија изминатите денови каде што беа нападнати полициски службеници, се огласи Европскиот полициски синдикат. „Најостро го ...
сите 22 | | | веќе видена

Четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата ќе биде објавен денеска, а дел од мерките ќе бидат даночни олеснувања за одредени сектори. Владата планира од ...
сите 319 | | | веќе видена

Некогаш тоа беше само шега на шегобијците од К-15, меѓу нив и советникот во Владата на СДСМ Бубо Каров. Сега тоа веќе не е шега туку официјален вокабулар на ...
сите 8 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Археолозите открија скелет стар два милениума со „телефон“ при рака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: