Тричковски со АПОЕЛ за историја

ФУДБАЛ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ПРВО КОЛО Македонскиот интернационалец и неговиот клуб во Никозија го совладаа Зенит во деби-настапот во елитното европско натпреварување Иван Тричковски и АПОЕЛ испишаа нова клупска историја откако ја обезбедија првата победа во групите од Лигата на шампионите совладувајќи го со 2-1 моќниот руски гостин Зенит во првото коло од групата Г. Ова истовремено беше и успешен деби-настап за напаѓачот на македонската репрезентација во елитното европско натпреварување. Тој го одигра целиот натпревар пред домашната публика во Никозија и учествуваше во акцијата при постигнувањето на првиот гол за израмнување. Шутираше со двете нозе и имаше најмногу шанси на теренот за отворање на резултатот, од кои две во првото и една на почетокот на второто полувреме. Фаворизираниот противник поведе преку Зирјанов во 63. минута, но тоа не го поколеба тимот на нашиот интернационалец, направи молскавичен пресврт со погодоците на Мандука и Аилтон во 72. и во 74. минута. Кај гостите веднаш потоа беше ...
| | веќе видена | слични

Погодокот којшто Алесандре Пато го постигна на дуелот со Барселона во првата минута веќе е впишан во историјата на Лигата на шампионите и тоа на 5. место на најбрзи погодоци. Голот на Пато е запишан како постигнат во 24 секунда од мечот, а разликата е 14 секунди со рекордерот Рој Макај, кој во 2006 година погоди за само десет секунди. ТОП 5 1. РОЈ МАКАЈ (БАЕРН-Реал Мадрид, 2006) 10:03 секунди 2. ЖИЛБЕРТО (АРСЕНАЛ - ПСВ Ајндховен, 2002) 20:07 секунди 3. АЛЕСАНДРО ДЕЛ ПЈЕРО (ЈУВЕНТУС - Манчестер, 1997) 20:12 секунди 4. КЛАРЕНС СИДОРФ (МИЛАН - Шалке, 2005) 21:20 секунди 5. ПАТО (МИЛАН - Барселона, 2011) 24 секунди
| | веќе видена | слични

Милан поведе против Барселона во 24. секунда, а потоа израмни на 2-2 во последните моменти од средбата. Италијанскиот првак Милан успеа да освои еден бод (2-2) на гостувањето против актуелниот европски шампион Барселона, со голот на Тјаго Силва пред самиот крај на воведниот натпревар од групата Х, во фудбалската лига на шампионите (ЛШ). - Милан дојде до нашиот гол два и пол пати во текот на целиот натпревар и успеа да освои еден бод. Ние игравме добро, но има работи во нашата игра што треба да ги поправиме - изјави по мечот Пеп Гвардиола, тренерот на Барселона. „Росонерите“ дојдоа во водство со голот на Бразилецот Алесандре Пато во 24 секунда од натпреварот по што решија да се повлечат на својата половина и да го чуваат резултатот. Каталонците направија пресврт со головите на Педро Родригез и на Давид Вилја од слободен удар на половина час до крајот на натпреварот. Од моментот кога дојде во водство домашниот тим се насочи кон задржување на поседот на топката и изгледаше незаинтересирано за постигнување трет ...
| | веќе видена | слични

Алесандре Пато му донесе водство на Милан против Барселона по само 24 секунди игра на „Камп Ноу“, што беше петти најбрзо гол во историјата на Лигата на шампионите Бразилецот успеа да ја претрча комплетната одбрана на Каталонците, пред рутински да го совлада голманот Виктор Валдез. - Ниту светскиот рекордер на 100 метри Усеин Болт не би можел да го сопре Пато. Би сакал играчите на мојот тим да можат да трчаат толку брзо - кажа низ смеа Пеп Гвардиола, тренерот на Барселона. Најбрзиот гол е дело на поранешниот напаѓач на Баерн и на холандската репрезентација, Рој Макај на мечот против Реал Мадрид во 2007 година, кога мрежата ја затресе за 10,02 секунди. Стрелец натпревар датум секунди 1. Рој Макај, Баерн М. - Реал М. 7.3.2007 10,02 2. Жилберто Силва Арсенал - ПСВ 25.9.2002 20,07 3. Алесандро Дел Пиеро ,Јувентус - Манчестер Ј. 1.10.1997 20,12 4. Кларенс Сидорф, Милан - Шалке 29.9.2005 21,06 5. Александре Пато, Милан - Барселона 13.9.2011 24 6 Дејан Станковиќ, Интер - Шалке 5.4.2011 ...
| | веќе видена | слични

Тричковски тргна со победа Македонскиот репрезентативец во АПОЕЛ Иван Тричковски дебитираше во Лигата на шампионите со победа од 2:1 над Зенит во групата Г во Никозија. Гостите поведоа преку Жирјанов, а популарниот Тричко учествуваше во акцијата за израмнувачкиот гол на Мандука. Победата на кипарскиот тим му ја донесе Аилтон. - Одигравме добро и заслуживме да победиме. Зенит е многу добар тим и не очекувавме да победиме, но, сепак, повеќе ја посакувавме победата. Би сакал да ја посветам оваа победа на мојот добар пријател и соиграч Христос Контис - изјави Тричковски по мечот, мислејќи на грчкиот дефанзивец, кој летово мораше да се пензионира поради проблеми со срцето. Актуелниот шампион Барселона одигра само 2:2 на домашен терен со Милан. "Росоњерите" беа без повредениот напаѓач Златан Ибрахимовиќ, а кај Барса, на средбата се повреди Андрес Иниеста, кој ќе паузира четири недели. - Не беше лесно да се влезе во нивниот шеснаесетник, бидејќи го бранеа со осуммина дефанзивци. Она што го направи Милан заслужува ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски ја слави својата прва победа во групната фаза од најреномираното натпреварување Лигата на шампиони. Неговиот Апоел, иако губеше со 0:1 (Зирјанов 63 мин.) против Зенит на свој терен, сепак, на крајот успеа да го заврти резултатот и да победи со 2:1 (Мандука 73 мин. и Аилтон 75). Тричковски не постигна гол, но одигра солидно во сите 90 минути. „Ова беше одличен натпревар. Ние бевме подобри и заслуживме победа. Создававме шанси и ги сакавме трите бода. Зенит е сериозен тим и искрено не очекувавме дека ќе победиме. Но, на крајот се случи она што толку многу го посакувавме. Сакам оваа победа да му ја посветам на мојот добар пријател Кристос Контис (н.з грчкиот дефанзивец мораше предвреме да замине во пензија поради проблеми со срцето), кој постојано е со нас и ни дава огромна поддршка“, изјави Тричковски. На другата страна, нормално, разочарување. „Не можам да си објаснам како успеавме да примиме два гола во само две минути. Тотално ја загубивме концентрацијата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 185 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 332 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тричковски со АПОЕЛ за историја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: