Волерс не верува во скорашен напредок за решение за името

НОВИОТ АМЕРИКАНСКИ АМБАСАДОР СЕ СРЕТНАЛ И СО НИМИЦ Новиот американски амбасадор во Македонија, Пол Волерс, вчера изјави дека се надева на некаков прогрес во спорот со името, но предупреди дека процесот трае многу долго и оти би било премногу оптимистички да се каже оти напредок ќе се постигне во следните денови или неколку недели. Волерс рече дека пред неговото доаѓање во Македонија се сретнал со медијаторот во спорот, Метју Нимиц . - Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања, иако долг период работи на него. Не сакам да предвидувам што ќе се случи и не сум директно вклучен во процесот - изјави Волерс, одговарајќи на новинарски прашања дали се очекува некаков напредок во решавање на спорот со името да биде постигнат на претстојните средби во Њујорк. Иако с` уште нема официјално соопштение за учеството на премиерот Груевски на Генералното собрание во Њујорк, извесно е дека ќе има средба со неговиот грчки колега ...
| | веќе видена | слични

“Проблемот со името трае многу долго и би било премногу оптимистички да се постигне решение следните денови или недели, но сепак, јас се надевам на прогрес од претстојните средби во Њујорк“, изјави новиот амбасадор на САД во Македонија, Пол Волерс. Амбасадорот информира дека пред доаѓањето во земјава имал средба со медијаторот во спорот, Метју Нимиц. “Нимиц останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања, иако долго време работи на него. Не сакам да предвидувам што ќе се случи и не сум директно вклучен во процесот“, изјави Волерс. Американскиот амбасадор ги негираше тврдењата дека САД врши одреден притисок врз страните во спорот за решавање на прашањето. “Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се обидуваме да советуваме, да помогнеме и ќе продолжиме да го правиме тоа“, рече Волерс. Тој повтори дека САД може да помогне во надминување на спорот меѓу Македонија и Грција, но потенцира дека двете земји се тие кои треба да го донесат конечното решение. “На ова прашање ...
| | веќе видена | слични

Новиот американски амбасадор во Македонија, Пол Волерс, се надева на некаков прогрес во спорот за името, но предупредува дека процесот трае многу долго и оти би било премногу оптимистички да се каже оти напредок ќе се постигне во следните денови или неколку недели Волерс, кој учествуваше на тркалезната маса организирана од Секретаријатот за европски прашања и Здружението на новинарите на Македонија, посветена на предизвиците и перспективите на македонскиот медиумски сектор, рече дека пред неговото доаѓање во Македонија се сретнал со медијаторот во спорот Метју Нимиц. - Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања, иако долго време работи на него. Не сакам да предвидувам што ќе се случи и не сум директно вклучен во процесот - изјави Волерс. Американскиот амбасадор ги негираше тврдењата дека САД вршат одреден притисок врз страните во спорот за решавање на прашањето. - Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се ...
| | веќе видена | слични

Американскиот амбасадор во земјава, Пол Волерс вчера демантираше дека САД вршат притисок врз двете страни во врска со спорот за името. „Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се обидуваме да советуваме, да помогнеме и ќе продолжиме да го правиме тоа“, изјави Волерс, кој вчера присуствуваше на тркалезната маса за состојбите со медиумите. Тој рече дека САД можат да помогнат во надминување на спорот, но оти Македонија и Грција треба да го донесат решението. „На ова прашање треба да работат Грција и Македонија. Како што реков претходно, ние го поддржуваме процесот во ОН и ќе поддржиме секое име за кое ќе се договорат страните “, рече Волерс. Тој се надева на некаков прогрес во спорот со името, но предупреди дека процесот трае многу долго и дека би било премногу оптимистички да се каже оти ќе се постигне напредок во следните денови или неколку недели. Волерс додаде и дека пред неговото доаѓање во Македонија се сретнал со медијаторот во спорот, Метју Нимиц. „Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Др. Гордана Силјановска – Давкова е редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ по уставно право и политички систем.Силјановска беше министер без ...
сите 163 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Волерс не верува во скорашен напредок за решение за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: