Кондово се спаси, во Битолско изгореа 150 хектари борова шума

Пожарите што избувнаа вчера и завчера на територија на Скопје над селата Горна Матка и Кондово се локализирани. Ставени се под контрола и пожарите во прилепско-долненскиот крај кај манастирските комппекси Трескавец и Зрзе. Од Дирекцијата за заштита и спасување велат дека нивните екипи се уште се на теренот, дека пожарите во поголем број се локализирани, но се активни. Од таму не можеа да кажат детали за ситуацијата на терен и за вкупната површина зафатена со пожарите, затоа што чекаат информации од екипите што се справуваат со огнените стихии. Пожарникарите синоќа се бореа со пожарот кој беснееше над скопското село Кондово и се закануваше да ги зафати првите куќи, но пред полноќ успеаја да го стават под контрола. Освен пожарникарските екипи, во гаснењето учествувало и локалното население. Командирот на противпожарната служба, Благоја Менковски, порача противпожарните екипи да останат на терен и да ја следат ситуацијата за да не се дозволи повторно разгорување на огнот. Во прилепско-долненскиот регион прво ...
| | веќе видена | слични

Прилеп - Ставени се под контрола сите пожари во Прилепско. По неколкудневна интензивна акција, пожарникарите и работниците на „Македонски шуми“, конечно, можат да здивнат. Двата манастира, во Трескавец и во Зрзе, се спасени. Пламените јазици се изгаснати. Но, се' уште на теренот има екипи што ги чуваат големите површини каде што неколку дена беснееја огромни пожари во кои беше пеплосана квалитетна дабова шума. „Пожарите се локализирани, но екипите се' уште се на терен и ја набљудуваат ситуацијата. Манастирите се безбедни. Сепак, никогаш не може со сигурност да се каже дека поминала опасноста од нови пожари. Затоа и сега апелирам до сите граѓани да не подметнуваат, а оние што се очевидци на ваков чин, веднаш да пријават во прилепската полиција“, изјави Станко Колески, командир на Прилепската противпожарна единица. Тој додава дека засега ситуација е под контрола во целиот Прилепско-долненски регион, а изгаснат е и пожарот во атарот на селото Царевиќ, кој избувна завчера попладне. (Мн.Т.)
| | веќе видена | слични

Учениците да завршат со настава до 12 часот, децата во градинките да не бидат изнесувани надвор во периодот од 11 до 16 часот, работодавците да ги ослободат од обврски бремените жени и лицата постари од 60 години, работниците што работат на отворено да одмораат во периодот од 11 до 16 часот, граѓаните да консумираат лесна храна и да пијат многу течности, да не се изложуваат на сонце и да носат светла облека. Ова се дел од препораките на Комисијата при Министерството за здравство, кои важат и за денеска, по најавата од Управата за хидрометеоролошки работи за топлотен бран од втора, односно портокалова фаза, која ја зафати земјава вчера и денеска. Со температурите до 37 Целзиусови степени, многу повисоки од вообичаените за овој дел од годината, порасна и опасноста од пожари. По релативно мирното лето, кон крајот на минатиот месец пламна речиси низ целата земја, а трендот продолжи и деновиве. Скопските пожарникари вчера околу еден часот по полноќ ги изгасија пламените јазици што беснееа во атарот на Кондово. Во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кондово се спаси, во Битолско изгореа 150 хектари борова шума

Од:
До кого (е-маил):
Порака: