Зошто за светла на семафорот се избрани боите црвена, жолта и зелена?

И најмалите деца знаат што значат боите на семафорот. Црвеното светло е знак за стоп, зеленото за движење, додека жолтото светло претпазливост и најава дека ...
| | веќе видена | слични

Жителите на општина Аеродром вечерва забележија две светли точки на небото. Граѓаните по социјалните мрежи се запрашуваа што значат светлата што според ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 320 | | | веќе видена

Озборувањето за некои е забава во која повремено уживаат, за други е навика. Разговорот за туѓата приватност може да биде непријатен, а најновото истражување ...
сите 168 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 134 | | | веќе видена

Минатата седмица го имавме вардарецот Сташ Скубе во идеалниот состав во Лигата на шампионите, а пак оваа седмица во најдобрата седумка на колото имаме ...
сите 161 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Велика Британија заклучила дека Иран е одговорен за нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија и дека ...
сите 473 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто за светла на семафорот се избрани боите црвена, жолта и зелена?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: