Заврши нападот врз амбасадата на САД во Кабул

Вооружени бунтовници со самоубиствени појаси и проектили го нападнаа седиштето на НАТО, американската амбасада и авганистанската агенција за разузнавање. Се смета дека нападот во Кабул е еден од најсериозните, и кој траел временски најдолго од почетокот на американската инвазија во 2001-ва. Како дел од нападот, шест милитанти упаднале во неколкукатна зграда во изградба на работ на дипломатскиот кварт во Кабул и оттаму стрелале врз соседната американска амбасада и врз седиштето на НАТО: „За среќа ги убивме шестте бунтовници кои ги почнаа нападите вчера од високата зграда каде беа забарикадирани“, изјави виш официјален авганистански претставник. Портпаролот на коалициони сили објави дека 11 авганистански цивили загинале во нападите од Талебан, а повредени се шест војници од НАТО. Авганистанското министерство за внатрешни работи јави дека најмалку три полицајци го загубиле животот: „Вчера имаше четири напади во Кабул во кои учествуваа деветмина терористи. Шест од нив ги почнаа нападите околу два часот. Нашата ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 304 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

Неизвесно е дали поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков ќе биде спроведен во судот на денешното рочиште “Таргет-Тврдина”, случај во кој е тој еден од обвинетите, ...
сите 129 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 28 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши нападот врз амбасадата на САД во Кабул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: