“Декларацијата за НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА е иницијатива на ВМРО ДПМНЕ“

На Декларацијата за независност стои потписот на првиот потпретседател на Собранието, а не на тогашниот претседател на Собранието Стоја Андов. Во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Пред неполни три години „Република“ разговараше со Драги Арсов, првиот потпретседател на македонското собрание, кој почина на 82-годишна возраст на 17 јули ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вечерва по повод денот на независноста на Република Македонија во Битола се одржа прослава на која се обратија генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев ...
| | веќе видена | слични

Во колективната меморија на македонскиот народ 1991 година ќе остане запаметена како години на македонскиот романтизам. Година во која се влезе со првиот ...
| | веќе видена | слични

По повод празникот 8-ми септември, денот на независноста на нашата држава, пред околу два часа, преку својот фејсбук профил, се огласи и поранешниот премиер ...
| | веќе видена | слични

Милан Талевски бил претседател на Собранието на Град Скопје во референдумската 1991 година или човекот со црна коса, очила и мустаќи од фотографиите кој ...
| | веќе видена | слични

Вечерта на 8 септември кога дојдов на плоштадот, тој беше веќе полн и во исчекување на резултатите од гласањето на референдумот, напиша на Фејсбук екс ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 307 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 249 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева осомничена за случајот „Рекет“ останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи ...
сите 218 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Декларацијата за НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА е иницијатива на ВМРО ДПМНЕ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: